Wrocław to miejsce szczególne. Jego magia to efekt nie tylko przebogatej i burzliwej przeszłości, ale przede wszystkim niezwykle ciepłych mieszkańców miasta, tworzących serdeczną, miłą atmosferę.

Data dodania: 2014-04-01

Wyświetleń: 1378

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wrocław to stolica Dolnego Śląska, położona na Równinie Wrocławskiej. Przez Wrocław przepływa rzeka Odra, ale także jej dopływy: Ślężą, Bystrzycą, Widawą i Oławą i liczy sobie ok. 630 tysięcy mieszkańców. Nazwa miasta pochodzi od imienia Wrocisław i po raz pierwszy na piśmie pojawia się w XI wiecznym dziele biskupa Thietmara jako Wortizlava. Inne nazwy Wrocławia to Wratislavia (łacińska), Vratislav (czeska), Breslau (niemiecka), czy też Boroszló (węgierska).

Trochę o historii Wrocławia

Pierwotnymi mieszkańcami ziem wrocławskich, było plemię Ślężan. Oni też założyli w tym miejscu osadę. Jednak umowną datą początkową Wrocławia jest rok 1000, kiedy w wyniku zarządzeń uczestników Zjazdu Gnieźnieńskiego ufundowano tu biskupstwo podległe gnieźnieńskiemu. W ten oto sposób Wrocław zostaje wpisany w poczet europejskich państw. Przez wieki miasto to znajdował się w orbicie czeskiej, polskiej, pruskiej, niemieckiej, ba, był także moment, gdy Wrocław oddał się pod węgierskie panowanie. Druga Wojna Światowa okazała się dla miasta sporym ciosem. Z bogatego miasta o ogromnym znaczeniu, jednego z najpiękniejszych zmienił się w jedną wielką ruinę. Długie lata trwała mozolna i trudna odbudowa. Mimo to udało się zachować część światowej klasy zabytków. Dzięki temu odnajdziemy tu sporo reliktów minionych czasów i żyjących tu społeczności: od dzielnicy żydowskiej, przez niemieckie pałace po zupełnie nowoczesne polskie już budynki.

Krótka podróż po Wrocławiu

Naszą podróż po Wrocławiu zacznijmy od Rynku. Tutaj znajduje się jeden z symboli Wrocławia: późnogotycki Ratusz z charakterystycznym zegarem. Po zwiedzeniu Rynku, możemy udać się na którąś z okolicznych wież widokowych, by zobaczyć panoramę miasta. Pierwsza znajduje się na wieży Bazyliki św. Elżbiety, druga to Mostek Pokutnic – łącznik między wieżami protestanckiej katedry pod wezwaniem św. Marii Magdaleny przy ulicy Szewskiej. Kolejnym zabytkiem wartym zobaczenia jest gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego, a w nim przepiękna Aula Leopoldina – wzniesiona ku czci cesarza Leopolda I, fundatora Uniwersytetu w 1702 roku. Dalej przez popularną nie, tylko wśród młodzieży, Wyspę Słodową, przez Wyspę Piaskową i mostek zakochanych (Most Tumski) przechodzimy na słynny Ostrów Tumski. Tutaj zaglądamy do Katedry św. Jana Chrzciciela, stojącej w miejscu poprzednich świątyń – najstarsza być może jeszcze z połowy X wieku. Wędrówkę kontynuujemy przez wiszący Most Grunwaldzki z początku XX wieku. Po jego przejściu po prawej możemy mamy okazały budynek Muzeum Narodowego, a nieco dalej Panoramę Racławicką ze słynnym obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Oferta turystyczna

Mimo nizinnej rzeźby terenu z Wrocławia mamy dosyć blisko dostępne ciekawe tereny górskie. Najbliżej, bo niespełna 30 km, mamy Masyw Ślęży, ale również Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie o pagórkowatym charakterze. Tuż za nimi jednak rozciągają się na horyzoncie Góry Sowie oraz cała reszta łańcucha Sudetów, pasa gór o długości ponad 320 km. Jej najwyższy szczyt – Śnieżkę (1602 m n.p.m.) widać czasem z niektórych punktów widokowych Wrocławia. Jadąc zaś z Wrocławia w przeciwnym kierunku, na północ, natrafimy na wzgórza Trzebnickie, a gdy odbijemy nieco na wschód w kierunku Milicza, znajdziemy się w Dolinie Baryczy, sporym rozlewiskiem o nadzwyczajnych warunkach krajobrazowych oraz matecznikiem dzikich gęsi i innych ptaków. Ale nie trzeba opuszczać miasta, by spędzić miło czas na łonie natury. Na obrzeżach miasta bierze swój początek Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, który ciągnie się kilometrami aż po Mietków i tamtejszy Zalew Mietkowski. Sporo też we Wrocławiu parków miejskich. Wymienić tu należy przede wszystkim znany w całej Polsce Park Szczytnicki z unikalnym Ogrodem Japońskim oraz przepiękny Park Południowy, stworzony niemal od zera na początku ubiegłego wieku.

Dlaczego warto odwiedzić Wrocław? Bo Wrocław to miasto wyjątkowe. Zachwyca nie tylko pięknem zabytków, ale także atmosferą tu panującą. Nie przez przypadek miasto to obdarzane jest mianem Wroclove. Miejsce, w którym nie tylko łatwo się zakochać, ale również samemu znaleźć miłość.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena