Warszawa, jako jedne z najstarszych polskich miast, od zawsze cieszyła się prestiżem i była ważnym ośrodkiem miejskim na Mazowszu. Znaczenie miasta wzrosło na przełomie XVI i XVII wieku, kiedy to zastąpiła Kraków na stanowisku stolicy Polski.

Data dodania: 2016-05-12

Wyświetleń: 908

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najpiękniejsze warszawskie pałace

Naturalną koleją rzeczy Warszawę jako miejsce zamieszkania zaczęło wybierać coraz więcej szlacheckich i magnackich rodów, pragnących przebywać tam, gdzie koncentrowało się życie polityczne, kulturalne i towarzyskie.

Dzięki temu możemy zwiedzać w stolicy mnóstwo pałaców i innych siedzib najsłynniejszych rodów Rzeczypospolitej. Poniżej krótka lista tych, które szczególnie zasługują na uwagę.

Pałac Namiestnikowski – największy spośród pałaców stolicy. Jego budowę rozpoczęto w 1643 roku na rozkaz hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Barokowy styl zniknął podczas przebudowy w XIX wieku, kiedy to zyskał obecny, klasycystyczny charakter. Jest siedzibą Prezydenta RP.

Pałac w Wilanowie – rezydencja króla Jana III Sobieskiego, prawdziwa perła architektury barokowej, otoczona ogrodem w stylu włoskim.

Belweder – niegdysiejsza siedziba prezydencka, wzniesiony w XVII wieku, przebudowany w latach 1818-1822, nosi cechy stylu klasycystycznego.

Pałac na Wyspie w Łazienkach – letnia siedziba króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, do której zapraszał na słynne obiady czwartkowe. Posadowiono go na sztucznej wyspie, swój obecny wygląd zyskał w latach 1772-1793.

Pałac pod Blachą – pochodzi z okresu późnego baroku, posiada dach kryty blachą z miedzi – stąd nazwa. Mieszkał tutaj książę Józef Poniatowski.

Królikarnia – klasycystyczny pałac powstały w latach 80. XVIII wieku. Swą nazwę zawdzięcza temu, że w czasach saskich, kiedy modne było polowanie na króliki, to tutaj urządzono zwierzyniec.

Pałac Branickich – wzniesiono go w stylu późnobarokowym, w czasie wojny uległ całkowitemu zniszczeniu, odbudowany w latach 1947-1953. Za życia księżnej Izabeli Branickiej był ważnym punktem na mapie życia kulturalnego stolicy.

Pałac Uruskich – okazała rezydencja wzniesiona w stylu włoskiego renesansu.

Oczywiście jednym z najważniejszych zabytków tego typu jest Zamek Królewski, którego po prostu nie można nie zwiedzić.

Niestety większość pałaców uległa zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej, jednak dzięki staraniom i poświęceniu wielu osób udało się je odbudować. Wiele z tych pałaców mieści w sobie obecnie muzea.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena