Artykuł opowiada o trzech drogach poznania niezwykłości Matki najświetrzej.

Data dodania: 2016-04-21

Wyświetleń: 1412

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dziwność Mari przejawia się przede wszystkim w tym, jak wiele ta królowa, nie tylko ludzkich serc z Nazaretu zrobiła dla ludzkości. Stary i Nowy Testament zaleca trzy drogi do poznania i odkrycia Mari.


1) Pierwsza z nich to droga doskonałości


Bóg w swej wielkości i chwale oraz w nieskończonym miłosierdziu najpierw stworzył człowieka, aby móc go kochać, ofiarował mu też w posiadanie ogromne dobro, to jest całą przyrodę. Zaplanował też zbawienie człowieka, aby zrealizować ten plan potrzebna mu była istota doskonała, która przyniesie na świat Jezusa Chrystusa. Musiała ona być istotą bez grzeszną wyposażoną we wszystkie przymioty, co jej syn.
Bóg wybrał konkretny moment czasu, aby Maria zaistniała według Apokryfów, jej matka Anna nie mogąc doczekać się potomstwa, obiecała przeznaczyć Marię na służbę kościołowi świętemu. W ten sposób Maria miała odpokutować grzech naszej pramatki Ewy, która w swym nieszczęściu bezpowrotnie straciła raj. Doskonałość Mari przejawia się głównie w posłuszeństwu Bogu. I w tej sprawie musimy brać przykład z Maryi, aby za jej przykładem się udoskonalać. Musimy być posłuszni Bogu wobec jego chwały, oddanymi jego sprawie, żyć w prawdzie chwale i prostocie. I tak Maria i Chrystus ofiarowują się Bogu „oto ja służebnica Pańska” oraz „uznany za człowieka, zniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg go nad wszystko wywyższył” (Flp 2,7-9).


2) Druga droga to droga przykładu


Ta droga ukazuję nam Marie, jako stworzenie Boże, kobietę, a mówiąc ściślej ideał kobiety dającej życie, miłość, dobro, służącej Bogu i dziecku, rozmawiającej z Bogiem na temat życia i dziejów świata. W Starym i Nowym Testamencie jest ukazanych wiele przykładów kobiet „mesjanistycznych” były one głównie królowymi, dość wspomnieć: Sarę, Rebekę, Rachelę, Miriam, Deborę, Annę, Judytę, Esterę.


3) Trzecia droga to droga proroctw.


Aby stać się podobnymi do Mari, musimy zdawać sobie sprawę, że czas proroków się skończył, musimy o nich czytać, ale ta „ukochana oblubienica Boga” już się narodziła. Zgłębianie proroctw odnoszących się do Maryi jest trzecią drogą do poznania jej. Bóg na łamach Nowego i Starego Testamentu często przemawia do niej za pomocą tych świętych ludzi; „Jesteś cała piękna, nie ma zmazy w tobie”. Maryja buduję i rozpoczyna nową historię, to jest historie kościoła Katolickiego. „W Maryi zostaję zapoczątkowane {Wielkie sprawy Boże}, które bóg będzie wypełniał w Chrystusie i Kościele”.
Te trzy drogi prowadzą nas do Chrystusa przez Maryję, a następnie przed obraz samego Boga.


Tekst powstał na podstawie:Czesław Stanisław Bartnik „Matka Boża”, Wydawnictwo KUL, Lublin 2012
Elżbieta Adamiak „Traktat o Maryi”, Biblioteka Więzi Warszawa 2006

Licencja: Creative Commons
0 Ocena