Rozstrzygnięcie kwestii opłacalności rejestracji jako podatnik VAT albo skorzystania ze zwolnienia podmiotowego (czyli przysługującego niewielkim firmom) nie jest szczególnie skomplikowane, ale ponieważ ma duży wpływ na późniejszy rozwój firmy, warto poświęcić mu więcej uwagi.

Data dodania: 2016-02-18

Wyświetleń: 727

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Podatnik VAT w skrócie

Zgłoszenie firmy jako czynnego podatnika podatku VAT oznacza, że w wybranym czasie (co kwartał albo co miesiąc) trzeba będzie składać deklarację podatkową do celów obliczenia podatku VAT oraz wpłacać na konta US odpowiednią kwotę podatku należnego. Same formalności nie należą do przesadnie trudnych i z powodzeniem można sobie z nimi poradzić samodzielnie. Prawdziwym problemem jest jednak udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, czy w ogóle opłaca się nam zostać czynnym podatnikiem podatku VAT.

Zostań VAT-owcem, jeśli sprzedajesz firmom

Są takie branże, w których większość odbiorców stanowią firmy. Wiele z nich jest czynnymi podatnikami VAT, co oznacza, że takie przedsiębiorstwa mogą sobie odliczać podatek od zakupów od podatku należnego, więc de facto kupują usługi VAT-owców taniej. W takiej sytuacji obciążenie podatkiem nie przekłada się na kontrahenta, więc będzie on tym bardziej skłonny złożyć zamówienie. Z drugiej strony, będąc podatnikiem VAT, można samemu odliczać podatek VAT od swoich zakupy firmowych, a więc obniżać koszty prowadzenia działalności nawet o 23 %. To szczególnie atrakcyjne, jeśli w danym rodzaju działalności takich kosztów jest sporo – wtedy także i odliczenia będą większe.

Sprzedajesz konsumentom? Nie rejestruj się do VAT!

To oczywiście pewne uproszczenie, ale gdy sprzedaż odbywa się przede wszystkim na rzecz konsumentów, bycie podatnikiem VAT się nie opłaca. Jeśli przedsiębiorca X nie musi płacić VAT-u i swoje usługi wycenia na 100 złotych, to podatnik VAT, przedsiębiorca Y, musi je wycenić na 123 (przy założeniu podstawowej stawki podatku, tej samej marży i kosztów własnych). Jeśli natomiast usługi obu firm się nie różnią niczym, poza ceną, im będzie ona niższa, tym lepiej. Wyjątkiem mogą tutaj być przypadki firm, w których koszty firmowych zakupów są bardzo wysokie – wówczas można je odliczać od podatku, więc suma summarum zobowiązanie z tego wynikające może być niższe.

Liczenie VAT-u może być kłopotem

Podstawowa zaleta niepłacenia VAT-u jest taka, że zmniejsza się ilość formalności. Większość przedsiębiorców, którzy zarejestrowali się jako podatnicy podatku VAT, decyduje się na to, aby zaangażować biuro rachunkowe, jako że ewidencja VAT musi być prowadzona starannie, a wszystkie zeznania złożone i opłacone na czas – zważywszy zaś na fakt, że przedsiębiorca ma w tym samym czasie również inne obowiązki, dobrze jest skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Ważna uwaga – usługi biura księgowego stanowią zakup na rzecz firmy i ich koszt można odliczyć od podatku, choć oczywiście w równaniu opłacalności liczy się nie tylko VAT, ale pełna cena obsługi zapewnianej przez biuro rachunkowe

Licencja: Creative Commons