Co było pierwsze?
Trudno byłoby już dzisiaj określić, kiedy i pod jakim tytułem ukazała się pierwsza komputerowa gra strategiczna. Z całą pewnością jedną z pierwszych była komputerowa wersja szachów, czyli najprawdopodobniej najstarszej i najpopularniejszej strategicznej gry planszowej na świecie. Wraz ze wzrostem możliwości komputerów osobistych powstawały też kolejne, coraz bardziej zaawansowane gry strategiczne. Kamieniem milowym w ich historii okazała się pierwsza część legendarnej „Cywilizacji” z 1991 roku stworzona przez mistrza strategii turowych, kanadyjskiego programistę Sida K. Meiera.
Ekonomiczne gry komputerowe
„Cywilizacja” otworzyła drzwi do wielkiego rynku gier komputerowych zarówno dla gier strategicznych w ogóle, jak i gier strategiczno-ekonomicznych w szczególe. Użytkownicy komputerów przekonali się dzięki niej, iż gatunek ten ma do zaoferowania coś więcej, niż rozgrywanie szeregu zbrojnych starć mających na celu jak najszybsze wyeliminowanie przeciwnika. Strategie ekonomiczne wprowadziły elementy rywalizacji gospodarczej, społecznej czy nawet kulturowej. Już nie siła oręża, ale gospodarki zaczęła decydować o końcowym sukcesie. Celem stało się zdominowanie przeciwników na wszystkie możliwe sposoby, przede wszystkim za pomocą bogactw i rozwoju przemysłowego.
Strategiczne gry online
Wśród komputerowych gier strategiczno-ekonomicznych z czasem zaczął się wyodrębniać swoisty podgatunek symulacji ekonomicznych. Doskonałym przykładem są tu symulacje przedsiębiorstw kolejowych w rodzaju „Rail Nation”. Gry te skierowane są nie tylko do fanów kolejnictwa i pociągów, ale też do każdego, kto ma w sobie żyłkę biznesmena. Wielu graczy doskonale odnajduje się w tej roli i świetnie bawi się zarządzając własnymi wirtualnymi firmami. Wszystko wskazuje na to, że gry ekonomiczne rozgrywane online stanowić będą kolejny krok w rozwoju tego niezwykle ciekawego gatunku.