Podatnicy coraz chętniej składają e-deklaracje 2015. W formie elektronicznej można bezpiecznie przesłać wszystkie najpopularniejsze formularze (m.in. PIT-36, PIT-36L oraz PIT-37). Osoby, które chcą mieć pewność, że ich zeznanie bezpiecznie dotarło do urzędu skarbowego, powinny złożyć je przy pomocy interaktywnych druków PIT-37.

Z możliwości rozliczenia się z fiskusem przez internet mogą obecnie skorzystać podatnicy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych w formie:

  • karty podatkowej (PIT-16A),
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28),
  • podatku liniowego (PIT-36L),
  • podatku progresywnego (PIT-36 i formularz PIT-37),
  • ryczałtu od przychodów kapitałowych (PIT-38),
  • ryczałtu od przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i innych praw majątkowych (PIT-39).

Już od kilku dobrych lat wszystkie powyższe formularze podatkowe można wysłać do urzędu skarbowego bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Popularność elektronicznych rozliczeń podatkowych rośnie z roku na rok. Można się spodziewać, że e-deklaracje za 2015 złoży jeszcze więcej osób niż w latach ubiegłych. Nie da się ukryć, że możliwość rozliczenia uzyskanych przychodów bez konieczności wychodzenia z domu stanowi bardzo duże udogodnienie.

Składanie zeznań podatkowych przez internet budzi też pewne wątpliwości. Niektórzy podatnicy obawiają się, że dane, które są przesyłane do urzędu skarbowego w formie elektronicznej niekonieczne są bezpieczne i mogą być przedmiotem ataków hakerskich.

System e-Deklaracje, który został stworzony przez Ministerstwo Finansów w celu obsługi rozliczeń podatkowych składanych za pośrednictwem sieci internetowej, gwarantuje bardzo wysokie bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Wszystkie dane, przekazywane za pośrednictwem tego systemu, są szyfrowane, co sprawia, że osoby niepożądane nie mogą uzyskać do nich dostępu.

Jak już wcześniej wspomniano, do wysłania zeznania wypełnionego w ramach jakiegokolwiek interaktywnego druku PIT-37 w PDF nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego. Nie oznacza to jednak, że tożsamość podatnika nie jest w żaden sposób weryfikowana. Dla zachowania jak najwyższego bezpieczeństwa, osoby rozliczające się z fiskusem przez internet muszą podać tzw. dane autoryzujące – identyfikator podatkowy, imię, nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły.

Reasumując, tak - wypełnianie formularza PIT-37 i składanie go przez internet, jest bezpieczne! A do tego łatwe i szybkie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona