By płacić niższe podatki nie trzeba uciekać rajów podatkowych. Wystarczy dobrze znać przepisy polskiego prawa podatkowego i umieć z nich skorzystać.

Data dodania: 2015-12-30

Wyświetleń: 541

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Założenie własnej firmy to z formalnego punktu widzenia nic trudnego. Do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej wystarczy dowód osobisty, jedna wizyta w urzędzie miasta, gminy lub jak to ma miejsce w przypadku dużych aglomeracji np. Warszawy w jednym z urzędów dzielnicowych Jeszcze łatwiej jest, gdy posiadamy podpis elektroniczny lub zaufany profil ePUAP. Wtedy cały proces rejestracji działalności gospodarczej można przeprowadzić przez Internet, bez wychodzenia z domu. Zgodnie z zasadą „jednego okienka” nie musimy też składać żadnych dodatkowych dokumentów w urzędzie skarbowym i urzędzie statystycznym. Potwierdzenie nadania NIP otrzymujemy w ciągu 7 dni pocztą, zaś numer REGON jest widoczny w systemie CEIDG już następnego dnia od złożenia wniosku. Także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych od dnia rozpoczęcia działalności widniejemy jako płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Jeśli jednak chcemy, by nasz biznes od początku stał na mocnych podstawach i rozwijał się w sposób bezpieczny i harmonijny powinniśmy, zanim jeszcze dokonamy rejestracji firmy, poświęcić sporo uwagi  na profesjonalną analizę aspektów podatkowych i księgowych planowanej działalności. Szereg korzyści możemy odnieść zarówno z wyboru odpowiedniej formy prawnej (i niekoniecznie musi to być jednoosobowa działalność gospodarcza), jak też ustalenia odpowiednich kodów PKD. Bardzo istotnym czynnikiem optymalizacji podatkowej jest decyzja o zastosowaniu odpowiedniej formy opodatkowania podatkiem dochodowym (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa), częstotliwości odprowadzania zaliczek (miesięczna lub kwartalna) oraz ewentualnej rezygnacji ze zwolnienia z podatku VAT. Do tego należy dodać kwestie obowiązków podatkowych i wobec ZUS z tytułu zatrudniania pracowników.

Jak widać zagadnień podatkowych do przemyślenia jest dużo i mają one niebagatelne znaczenie. Już bowiem na starcie naszej działalności gospodarczej możemy sprawić, że przyszłe podatki będą niższe, a co za tym idzie więcej środków zostanie nam choćby na inwestycje. By tak się jednak stało najlepiej, jeszcze przez założeniem firmy, zdobyć solidną wiedze na ten temat lub też skonsultować się z doradcą podatkowym czy też biurem rachunkowym, które oferuje usługi doradztwa podatkowego. Uzyskamy wtedy pomoc skrojoną na naszą miarę.

Licencja: Creative Commons