Od niedawna na naszych Facebook'owych tablicach możemy znaleźć linki do stron, które rzekomo pozwalają sprawdzić, ile czasu spędzamy na tym portalu. Problem w tym, że skorzystanie z usługi oznacza aktywację płatnej subskrypcji!

Data dodania: 2016-03-07

Wyświetleń: 1173

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowy scam:,,Ile czasu spędzasz na Facebooku?"

Na najpopularniejszym portalu społecznościowym możemy znaleźć mnóstwo stron z usługą płatnej subskrypcji SMS. Wszystkie te strony mają pewną wspólną cechę: udają, że oferują coś innego niż subskrypcję! Obok sensacyjnych wiadomości, oraz stron oferujących możliwość sprawdzenia tego, kto przeglądał nasz profil (niemożliwe) pojawiają się też strony, które oferują nam sprawdzenie ile czasu spędzamy na tym portalu. Kliknięcie w reklamę (zrzut ekranu powyżej) przeniosło mnie do strony http://fbtimemachine.pl/.  Właścicielem domeny jest firma Avis LLC z siedzibą…na Florydzie!

Na stronie głównej znajduje się pole, w które należy wpisać adres e-mail, którego używaliśmy do rejestracji na Facebook’u. Następnie pojawia się pole, w którym należy wpisać numer telefonu. Aby przejść dalej musimy jeszcze zaznaczyć checkbox ,,akceptuję regulamin” z taką oto informacją:,, akceptuję regulamin usług i wyrażam zgodę na rozpoczęcie świadczenia usługi przed upływem terminu na odstąpienie od umowy, czternaście dni. Wiem, że ustawowe prawo do odstąpienia w tym przypadku nie zachodzi, ale mogę w każdej chwili wypowiedzieć umowę. Rozumiem, że zamówienie usługi wiąże się z obowiązkiem zapłaty. Przyjmuję do wiadomości, iż zamawiam treści cyfrowe nie zapisane na nośniku materialnym i wyrażam zgodę na rozpoczęcie spełniania świadczenia przed upływem terminu do odstąpienia od umowy oraz potwierdzam, że jestem świadomy, iż w każdej chwili mogę wypowiedzieć umowę, mimo, iż w przypadku zamawiania treści cyfrowych niemożliwe jest odstąpienie od umowy z chwilą rozpoczęcia spełniania świadczenia usługi.”

Nietrudno zauważyć, że ów komunikat nie zawiera konkretnej ceny jaką konsument musi uiścić za zamawiane ,,treści cyfrowe”. Taką informację znajdujemy dopiero n samym dole strony. Widnieje tutaj taki oto komunikat: ,,Serwis MULTI jest usługą subskrypcyjną, dzięki której użytkownik otrzymuję porady na temat zdrowego odżywiania. Serwis dostępny jest na telefony komórkowe bądź inne urządzenia, posiadające kartę SIM w sieci Orange, Plus, T-Mobile i Play. Koszt usługi to 4,92 zł brutto za każdy SMS otrzymany w ramach subskrypcji. W ramach usługi użytkownik otrzymuje maksymalnie 3 SMS/tydzień oraz dodatkowy SMS po aktywacji subskrypcji. Łączny koszt usługi w okresie miesiąca to: 63,96 zł brutto. Pobranie wybranych elementów multimedialnych może ponadto wiązać się z opłatami za transfer danych, zgodnie z cennikami operatora. Usługa jest aktywowana na czas nieokreślony, do czasu rezygnacji przez użytkownika. Aby dokonać rezygnacji należy wysłać SMS o treści STOP MULTI na numer 60474 (koszt: 0 zł). Kontakt, również w sprawie reklamacji: [email protected]. Organizator będzie kontaktować się z Klientem na podany przez niego numer telefonu lub e-mail. Regulamin serwisu znajduje się tutaj”

Po kliknięciu w ten odnośnik do regulaminu znajdujemy regulamin serwisu i regulamin usługi MT SMS. W tym pierwszym znajdujemy wzmiankę o teście, który należy wypełnić. Jest to ,, zestaw pól do wypełnienia dostępnych w Serwisie, który pozwala na uzyskanie dostępu do aplikacji pozwalającej na mierzenie czasu przebywania na portalu Facebook. Użytkownikiem testu może zostać osoba pełnoletnia lub osoba niepełnoletnia, która uzyskała zgodę swoich przedstawicieli ustawowych lub opiekunów”. To jedyna wzmianka o oferowanej aplikacji mierzącej czas spędzany na Facebooku. Nigdzie nie ma wyraźnej informacji skąd użytkownik może taką aplikację pobrać.

Wniosek? Z aplikacji być może skorzystasz, a z płatnej subskrypcji na pewno!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena