Jesienna jazda na rowerze to wyzwanie dla każdego pasjonata jednośladów. Warunki pogodowe nie są w tym czasie naszym sprzymierzeńcem i musimy się dużo lepiej przygotować do każdej przejażdżki. Ten artykuł chcielibyśmy poświęcić zatem bezpieczeństwu na drogach rowerzystów, którzy nie zamierzają rezygnować ze swojego hobby i pasji tylko dlatego, że za oknami panują nieco trudniejsze warunki.
Poranne mgły, wahania temperatur, nieoczekiwane opady atmosferyczne oraz szybko zapadający zmrok, to najważniejsze zmartwienia jakie jesienią mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo rowerzystów i na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ograniczona widoczność podczas porannej jazdy to poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia, dlatego niezwykle istotną kwestią w tym przypadku jest zadbanie zarówno o oświetlenie roweru jak i nas samych na drogach.
Aby zapewnić sobie maksymalny poziom bezpieczeństwa należy wyposażyć swój rower zarówno w światła tylne jak i przednie, o wyraźnej i odpowiednio intensywnej barwie. Dodatkową ochroną w jaką może i powinien zainwestować rowerzysta to elementy odblaskowe, zarówno dla roweru jak i dla samego siebie. Kamizelka odblaskowa, nakładka na plecak czy chociażby zwykła opaska na ramię może stać się elementem przeważającym o tym czy będziemy dostatecznie widoczni na jezdni czy też nie.
Odzież jaką wybieramy, kiedy udajemy się na rowerową przejażdżkę również powinna być dobrze przemyślana i dostosowana do warunków pogodowych. Ocieplana bielizna termoaktywna, nieprzemakalne i potrafiące oddychać materiały z których tworzona jest rowerowa odzież wierzchnia oraz elementy odblaskowe wszyte na stałe do naszej garderoby to coś na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas kompletowania stroju. Oprócz podstawowego zestawu składającego się ze spodni, koszulki i kurtki warto także zaopatrzyć się w rękawiczki rowerowe, które będą chronić całe dłonie oraz przeciwdeszczową pelerynę rowerową, która uchroni nas i najważniejsze podzespoły naszego jednośladu przed niespodziewanymi opadami deszczu lub śniegu.
Ci z was, którzy planują jazdę również w czasie gdy na ulicach i chodnikach opadnie śnieg powinni zastanowić się nad możliwością wymiany swoich opon na bardziej odpowiednie do jazdy w tak skrajnych warunkach rowerowych. Szeroki bieżnik czy opony z fabrycznie montowanymi kolcami to coś na co należy zwrócić szczególną uwagę i wybrać akcesoria, które sprawdzą się na drodze, którą zamierzamy pokonywać. Nie ma bowiem ani obowiązku, ani większego sensu aby montować opony z kolcami gdy nasza codzienna trasa przebiegać będzie przez odśnieżane i posypywane solą i piaskiem miasto.
Nieocenionym elementem wyposażenia roweru na jesienną pogodę są również błotniki i chlapacze. Opady deszczu i zalegające błoto na jezdniach to prawdziwa zmora rowerzystów, którzy nie zdecydowali się na montaż błotników. Każda bowiem przejażdżka w jesienną pluchę będzie kończyć się nie tylko koniecznością wyprania całej garderoby, ale i dokładnego czyszczenia wszystkich ważnych podzespołów napędowych, co może stać się dosyć uciążliwe na dłuższą metę i skutecznie zniechęcić każdego do jazdy jednośladem.
Ostatnią kwestią jaką chcemy poruszyć w tym artykule jest technika jazdy i dostosowanie jej do wymogów jesiennej pogody. Warto zapamiętać, że na mokrej jezdni i w ograniczonej widoczności zwiększa się zarówno droga hamowania jak i czas reakcji rowerzysty. Dostosowanie prędkości i baczna obserwacja otoczenia to podstawa bezpiecznej jazdy.
Jeżeli na naszej drodze pojawi się dosyć rozległa kałuża, to najlepszym rozwiązaniem jest jej ominięcie szerokim łukiem. Nigdy bowiem nie mamy pewności czy pod powierzchnią nie czai się uszkodzona studzienka kanalizacyjna, rozbite szkło czy inne przeszkody przez które może dojść do wywrotki czy poważniejszych uszkodzeń oraz urazów.
Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz odpowiednio wcześnie sygnalizowane manewry, to także elementy jazdy, które musimy mieć na uwadze poruszając się po jesiennych drogach, bowiem dzięki nim każda nasza przejażdżka będzie przysparzać nam dużo więcej frajdy, niezależnie od tego czy podróżujemy jesienią, wiosną czy latem.
Bądźcie bezpieczni!