0 głosów

Pokój dzienny traktowany jest jako pomieszczenie reprezentacyjne domu, które jednocześnie jest miejscem relaksu domowników. To tutaj najczęściej odpoczywamy i tutaj też spotykamy się w gronie rodziny lub przyjaciół.

Z tego też względu tak ważna w przypadku wnętrza salonu jest stylowa aranżacja, której częścią jest wybór odpowiednich mebli.

Aranżacja salonu to w zasadzie umiejętne połączenie estetyki z komfortem. W związku z tym zasada ta będzie również obowiązywać przy wyborze mebli, które powinny być zarówno eleganckie, jak i wygodne. Istotne jest jednak, aby meble w pełni pasowały do zastosowanej aranżacji. O czym więc należy pamiętać?

Salon mały i duży

Najważniejsza jest wielkość salonu i kolorystyka. Zgodnie z zasadą meble ciemne i masywne pasują wyłącznie do pomieszczeń przestronnych, o jasnych ścianach i z dużą ilością światła (głównie dziennego). Wówczas można wykorzystać kontrast kolorystyczny, aby wyeksponować pewne elementy w pomieszczeniu. Zupełnie inne zasady obowiązują przy wystroju wnętrz małych, gdzie sprawdzają się wyłącznie jasne odcienie i meble o lekkiej konstrukcji. Nie można bowiem pozwolić, aby znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty jeszcze bardziej optycznie pomniejszyły wnętrze.

Wielkość salonu ma istotne znaczenie przy wyborze mebli również ze względu na późniejszą funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli sprzęty będą za duże, trudniej będzie je komfortowo rozmieścić, a salon nie będzie funkcjonalny.

Meble do siedzenia

Ponieważ salon jest miejscem relaksu, najważniejszym meblem wydaje się być kanapa. Na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę? Oprócz tego, że powinna być zgodna ze stylem aranżacji, musi być wygodna. Pod uwagę należy więc wziąć głębokość – rozmiar siedziska i oparcia, a także miękkość. Istotne znaczenie ma również jej wielkość, która powinna być dostosowana do liczby domowników.
Dodatkowymi elementami do kanapy są zwykle fotele, które powinny być z nią w zestawie. Wybierając komplet, uniknie się nadmiernego zróżnicowania.

Meblościanka w innym stylu

Jednak zróżnicowanie sprzętów w salonie może być doskonałym rozwiązaniem aranżacyjnym. Nie wszystkie meble muszą pochodzić z tego samego zestawu, wystarczy komplet mebli do siedzenia. W nieco innym stylu, ale pasującym do aranżacji, może być już stolik, a zwłaszcza meblościanka złożona z szaf, komody, regału (ewentualnie kredensu, jeśli salon pełni też funkcję jadalni) oraz stolika rtv.

Drobne zróżnicowanie wśród sprzętów sprawi, że aranżacja salonu nie będzie monotonna, łatwiej też będzie podkreślić najważniejsze jej elementy. Trzeba jednak pamiętać, aby wszystko, co się składa na wystrój wnętrza było ze sobą spójne.

Licencja: Creative Commons