Na dobrą sprawę wszystkie biura mogłyby wyglądać tak samo. Wystarczyłby jeden wzór biurka, jeden krzeseł i jeden model szufladek na dokumenty. I pewnie gdyby tak było niewiele osób zorientowałoby się, że możliwa jest alternatywna rzeczywistość. Tyle, że tak wcale nie jest. Meble biurowe to cała galaktyka możliwości, opcji, rodzajów. Można wybierać i przebierać, dopasowywać do własnych gustów i potrzeb pracowników, wreszcie kierować się ceną. I nadal nie być zadowolonym z efektu. Co więc robić, żeby wybierać dobrze?
Dla kogo i po co?
Na początek pomyśleć. Zastanowić się nad tym, jakie meble biurowe są potrzebne, gdzie będą stały i kim są ludzie, którzy będą przy nich pracować. Inny będzie wybór wtedy, kiedy chodzić będzie o wyposażenie pomieszczeń reprezentacyjnych, inny gdy przyjdzie urządzać małe pokoiki na zapleczu. Inaczej też zareagują na wygląd mebli kobiety, inaczej mężczyźni. Być może w niektórych działach małe znaczenie będzie miała estetyka, ale ergonomia stanie się najważniejszą kwestią. Wszystko to należy rozpatrzyć i dopiero wtedy podejmować decyzję o wyborze konkretnych mebli.
Za ile?
Kolejna kwestia to budżet. Trudno wybierać meble biurowe nie znając własnych możliwości finansowych. Wbrew pozorom jednak, przy ustalaniu limitu wydatków warto trochę popuścić pasa. Dlaczego? Bo dobre meble nie są tanie. A tylko dobre pozwolą zachować odpowiedni komfort pracy i spełnią swoje zadanie.
Nie należy oczywiście przesadzać. Na rynku jest cała masa ofert, które wprawdzie wymagają wyasygnowania sporej sumy, ale wcale nie są dużo lepsze od swoich odpowiedników w umiarkowanej cenie. Z tego też względu planowanie budżetu dobrze jest zacząć od przejrzenia potencjalnych propozycji.
Z możliwością regulacji
Dobrze jest też rozważyć kwestie ergonomii. Meble biurowe są używane przez osiem godzin dziennie. Jeśli biurka są zbyt niskie, krzesła za miękkie, a na półkach nie mieści się odpowiednia ilość dokumentów, trudno mówić o udanej inwestycji. To szczególnie ważne, ponieważ brak ergonomii może skutkować szybszym zmęczeniem pracowników, a co za tym idzie – ich niższymi wynikami.
Co jednak zrobić, kiedy pracowników jest wielu, są wśród nich ludzie młodsi i starci, wysocy i niscy czy grubi lub chudzi? Najlepiej wybrać meble z szerokim zakresem regulacji. Jeśli damy pracownikom możliwość dopasowania krzesła do ich sylwetki, z pewnością prędzej czy później to zrobią. Najgorszym rozwiązaniem byłoby zmuszenie ich do spędzania wielu godzin w niewygodnych, niedopasowanych i męczących meblach.
Powinny być ładne
Estetyka wydaje się niezbyt istotną kwestią w przypadku mebli biurowych. Bo przecież nikt nie przychodzi do pracy cieszyć oczu ładnymi wnętrzami, ale wykonywać konkretne zadania. W takim podejściu czai się jednak błąd. Ludzie, zwłaszcza ci najzdolniejsi, są wrażliwi estetycznie. Długie przebywanie w pomieszczeniach brzydkich, w otoczeniu przedmiotów sprzecznych z poczuciem piękna mogą sprawić, że będą się źle czuli. Złe samopoczucie przełoży się natomiast na wydajność. Dlatego właśnie wybierając meble biurowe należy zwrócić uwagę na to, jak wyglądają.
Wybór mebli młodzieżowych jest zadaniem, które wymaga przemyślenia i uwzględnienia wielu czynników. Meble do pokoju nastolatka muszą łączyć w sobie funkcjonalność, wygodę oraz styl odpowiadający gustowi młodego człowieka. W niniejszym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze mebli młodzieżowych, by stworzyć przestrzeń sprzyjającą nauce, relaksowi i rozwojowi osobistemu.