Historia komody sięga połowy XVII wieku i niezmiennie kojarzy się z wystrojem wnętrz ekskluzywnych. Najpiękniejsze tego typu meble zdobiły pałace książęce i rezydencje arystokratyczne. Wykonywane były przez wybitnych w swym fachu stolarzy, a zdobione przez mistrzów snycerki.

Data dodania: 2016-06-22

Wyświetleń: 1359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Komoda jako mebel praktyczny z czasem upowszechniła się i w nieco już zmienionej formie stanowi element wystroju wnętrza niemal każdego domu.

Bogata historia komody

Pierwsze komody, jak na epokę baroku przystało, były bogato zdobione. Oparte na bryle prostokątów, posiadały fronty nieco wypukłe w części środkowej. Blaty wystawały poza brzegi mebla, który wspierał się na wąskich i giętych nóżkach. Szczytem artyzmu były zdobienia, na które składało się rzeźbienie powierzchni, wykańczanie brzegów elementami z brązu, intarsjowanie rozmaitymi rodzajami drewna (w ciemne wkomponowywano jasne gatunki, tworząc ciekawe wzory). Przez wieki design tego praktycznego mebla ulegał licznym zmianom. Fantazyjna konstrukcja na powrót stała się prostokątna, zaś bogate zdobienia ustąpiły miejsca bardziej subtelnym elementom dekoracyjnym.

Ponadczasowa i uniwersalna

Najczęściej spotykane komody mają klasyczną budowę opartą na prostokącie. Są szerokie podobnie jak poziome szuflady – których zazwyczaj jest od trzech do czterech. Szuflady mogą być też ułożone po dwie krótsze obok siebie na jednym poziomie. Zdarzają się również komody, w których dolną część zajmują drzwiczki, zaś powyżej nich jeden bądź dwa poziomy szuflad (szerokości mebla lub krótszych zestawionych obok siebie).

Obok tradycyjnej komody szerokiej, spotykane są również modele o wydawałoby się nieco bardziej oryginalnej formie. Wąskie i wysokie, zbudowane z wieży kilku małych szuflad ustawionych warstwami w pionie przeznaczone do małych pomieszczeń, w których najważniejsze jest zachowanie jak największych przestrzeni użytkowych. Tego rodzaju komody wywodzą się od tzw. szyfoniery, w której przechowywano bieliznę lub inne drobne rzeczy. Obecnie ciekawym rozwiązaniem jest  również połączenie w dolnej części pojedynczych drzwiczek z dwiema szufladami powyżej.

Projektowane obecnie komody zazwyczaj całą dolną powierzchnią stykają się z podłożem. Jeśli zostały wyposażone w nóżki, to mają one raczej prosty kształt – częściej są stosowane w komodach łazienkowych.

Praktycznie do każdego wnętrza

Komoda pasuje do niemal każdego pomieszczenia. Doskonale sprawdza się w przedpokoju, sypialni, salonie, pokoju dziecięcym, a nawet łazience. W zależności od rodzaju wnętrza, będą w niej przechowywane bardzo różne rzecz, jak ubrania, obrusy, serwety, serwisy i sztućce, ręczniki, ubranka i akcesoria dziecięce.

Jest to więc mebel niezwykle praktyczny, który sprawdza się zarówno w domach o przestronnych wnętrzach, jak też w mieszkaniach o małej powierzchni użytkowej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena