Sztukateria styropianowa zaczyna wypychać z rynku swoją poprzedniczkę wykonaną z tynku. Dawniej bonie elewacyjne były modelowane z tynku, a następnie przyczepiane do budynku. Dlaczego teraz jest inaczej? Jaką przewagę posiadają bonie styropianowe?

Data dodania: 2015-10-26

Wyświetleń: 2641

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Bonie elewacyjne ze styropianu - wady i zalety

Bonie elewacyjne to elementy architektoniczne o prostokątnym lub kwadratowym kształcie i grubości paru centymetrów, które dzięki swojemu umiejscowieniu na narożnikach budynków, podkreślają piękno elewacji.

Istnieją różne techniki wytwarzania boni oraz innych elementów sztukateryjnych, np. listew okiennych lub pilastrów. Dwa najpopularniejsze to sztukateria gipsowa i sztukateria styropianowa.

Sztukateria styropianowa osiąga przewagę nad konkurencją głównie ze względów praktycznych, a konkretniej mówiąc chodzi tutaj o łatwość jej zamontowania. Podkreślają to producenci na swoich stronach internetowych, zaznaczając przy tym, że przy montażu sztukaterii styropianowej wystarczy jedynie klej. Oczywiście jest to prawdą, ponieważ profile styropianowe są bardzo lekkie, a dodatkowo dzięki pokryciu masą tynkową twarde, co też poprawia ich trzymanie się przy elewacjach. Przy niektórych wyrobach - na przykład przy listwach styropianowych - producenci dodatkowo umieszczają małe nacięcie, dzięki któremu możemy użyć większej ilości kleju, tak by w ten sposób poprawić trzymanie się elementów.

Taka wygoda nie występuje, gdy mówimy o sztukaterii gipsowej. Wszystkie ozdoby są ciężkie, a co za tym idzie do ich montażu wymagane są już poważniejsze działania.

Podobnie ma się sprawa w przypadku uszkodzenia jakiegoś profilu. Gipsu nie możemy odbudować natomiast wymienienie boni styropianowej daje nam taką możliwość.

Gipsowa sztukateria jest również znacznie droższa. Pomijam przy tym kwestie ewentualnego transportu, gdzie to właśnie ciężar ma szczególne znaczenie. Z tego też powodu nie możemy się zdecydować na chociażby zakup boni przez internet i szukanie najtańszego dostawcy - zmuszeni jesteśmy na ceny lokalne, w których się obracamy. Sztukateria styropianowa posiada również większą konkurencję na rynku co dodatkowo sprawia, że ceny są zbijane w dół.

Bonie możemy układać różnymi rozmiarami lub też identycznymi. Wszystko jest kwestią gustu i preferencji. Przeważnie jednak osoby od aranżacji wnętrz decydują się na styropianowe bonie elewacyjne o różnych długościach.

Z wieloletniego doświadczenia w branży budowlanej wiem, że korzystanie z boni styropianowych jest o wiele bardziej opłacalne, zarówno pod względem pieniężnym jak i czasowym. Wielokrotnie przy wykonywaniu remontów domów, klienci decydowali się na zmianę elementów gipsowych na styropian.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena