Korzystanie z odnawialnych źródeł energii z roku na rok staje się coraz bardziej powszechne. Decydując się na inwestycję w ekologiczne źródła pozyskiwania energii najczęściej staje się przed dokonaniem wyboru – kolektory słoneczne czy ogniwa fotowoltaiczne.

Data dodania: 2015-10-15

Wyświetleń: 652

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Co warto wiedzieć o ogniwach fotowoltaicznych i kolektorach słonecznych

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne – jak działają?

Zarówno ogniwa fotowoltaiczne, jak i kolektory słoneczne należą do aktywnych metod pozyskiwania energii słonecznej. Kolektory przetwarzają promieniowanie słoneczne na ciepło. W zależności od rodzaju kolektora nośnikiem ciepła może być ciecz lub gaz. Do głównych zadań kolektorów słonecznych można zaliczyć podgrzewanie wody oraz wspomaganie centralnego ogrzewania.

Działanie ogniw fotowoltaicznych opiera się na efekcie fotowoltaicznym. Siły elektromotoryczne w ciele stałym powstają pod wpływem promieniowania słonecznego. W efekcie z przetworzonej energii słonecznej powstaje energia elektryczna.

Którą technologię wybrać? 

Te dwie metody przetwarzania energii słonecznej są bardzo często ze sobą mylone. Niemniej jednak mimo tego, że wykorzystują to samo źródło energii przetwarzają ją w zupełnie inny sposób. Biorąc pod uwagę większą uniwersalność panele fotowoltaicznie mają znacznie szersze wykorzystanie. Podczas gdy kolektory słoneczne używane są jedynie do podgrzewania wody, ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne nie musi opierać się jedynie na własnym użytku. Wiele osób decyduje się również odsprzedawać pozyskany prąd.

Rokowania na przyszłość

Solary, jak i fotowoltaika są uważana za technologię przyszłości. Dostrzegają to nie tylko pojedynczy inwestorzy, ale także państwa. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej coraz więcej państw deklaruje się do stworzenia państwa, które funkcjonuje w 100% z odnawialnych źródeł energii. Czy będzie to możliwe? Czas pokaże, jak do tej pory rokowania są bardzo korzystne.

To, co łączy te dwie technologie, to wspólne źródło pozyskiwanej energii, jaką są promienie słoneczne. Panele słoneczne przetwarzają  je w ciepło, natomiast ogniwa fotowoltaiczne w energię elektryczną. Przed inwestycją w którąś z tych technologii, warto poprosić o pomoc fachowców. Obliczą oni dokładnie zapotrzebowanie energii biorąc pod uwagę wszystkich użytkowników oraz wybiorą najlepsze miejsce montażu wybranych paneli.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena