Akupunktura stosowana jest od zamierzchłych czasów. To jedna z metod terapeutycznych Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, która przeniknęła do innych części świata i obecnie zyskuje na popularności jako alternatywa dla konwencjonalnej medycyny.

Data dodania: 2015-10-09

Wyświetleń: 1237

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak działa akupunktura

Co zatem kryje się za tą metodą i czemu zawdzięczamy jej skuteczność?

Na czym polega akupunktura

Akupunktura jest metodą leczniczą polegającą na nakłuwaniu skóry za pomocą specjalnych igieł akupunkturowych. Nakłucia odbywają się  jednak w ściśle określonych miejscach, zwanych punktami akupunkturowymi lub meridianami.

Igły używane w akupunkturze są całkowicie sterylne, wykonane zazwyczaj ze stali chirurgicznej, ale spotyka się również igły srebrne lub złote. Ich odpowiednia grubość oraz wyprofilowanie sprawiają, że nie kaleczą one skóry podczas zabiegu ani nie ulegają złamaniu.

Mechanizm działania akupunktury

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób nakłucie skóry może przyczynić się do wyleczenia chorób lub dolegliwości czy też do pobudzenia aktywności organów naszego ciała. Cały sekret tego zabiegu tkwi bowiem we wspomnianych wyżej meridianach, czyli punktach na skórze, które są nakłuwane podczas zabiegu.

Tradycyjna Medycyna Chińska tłumaczy działanie akupunktury teorią Yin-Yang czy Pięciu Elementów, natomiast dla współczesnego Europejczyka z pewnością bardziej wytłumaczalny będzie fakt, iż owe punkty posiadają zwiększoną ilość zakończeń niektórych nerwów, a  przy tym mają mniejszy opór elektryczny i jednocześnie większą pojemność elektryczną.

Na temat działania akupunktury przeprowadzono już wiele badań. Wyniki jednych z nich tłumaczą  terapeutyczną skuteczność tej metody w oparciu o mechanizm neurofizjologiczny, polegający na tym, iż po nakłuciu następuje odczucie bólu, które następnie przewodzone jest  w układzie nerwowym za pomocą dwóch grup włókien. Jedne z nich przewodzą impulsy szybciej, drugie wolniej. Dzięki temu bodziec, który zostanie doprowadzony do ośrodkowego układu nerwowego szybciej, zablokuje ten wolniejszy.

Badania wykazały również, iż zabieg akupunktury przyczynia się do powstawania w mózgu beta-endorfin, serotoniny, wpływających na samopoczucie, jak również na podniesienie progu odczuwania bólu. Z tego też powodu metoda ta okazuje się tak skuteczna w leczeniu różnego rodzaju bólu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena