Miodowe kosmetyki spotkamy wszędzie – zarówno w drogeriach, jak i aptekach czy wyspecjalizowanych sklepach o ekologicznym profilu. Służą one do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów. Stosowanie miodu w kosmetyce ma swoją długą tradycję. 

Img

Pierwsze wzmianki o jego wspaniałych właściwościach pochodzą jeszcze z czasów Kleopatry, która ponoć regularnie zażywała słynnych kąpieli w oślim mleku i miodzie, dających jej ciału niezwykłą gładkość. Ale na tym nie koniec. 

Gdy wraz z początkiem XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze, kosmetyczne manufaktury, miód był częstym składnikiem wykorzystywanych przez nie receptur. Po fali zachwytu nad możliwościami nowoczesnej chemii, dziś znów chętnie wraca się do kosmetyków bazujących na sprawdzonych, naturalnych składnikach. Miód ma silne właściwości antyseptyczne i pielęgnacyjne, więc doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju maseczek, okładów, kąpieli czy relaksacyjnych masaży. Nic dziwnego więc, że coraz częściej jest wykorzystywany w naturalnej kosmetyce. 

Znajdziemy go przede wszystkim w kremach, żelach pod prysznic oraz balsamach przeznaczonych dla skóry suchej oraz wrażliwej. W połączeniu z aktywną witaminą A lub proteinami mleka pomaga utrzymać właściwy poziom wilgoci w naskórku i tworzy barierę ochronną przed bakteriami czy grzybami. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym wykazuje też udowodnione działanie anty-starzeniowe, nadaje się więc do kremów i maseczek przeznaczonych dla cery dojrzałej. 

Dodatek miodu zawierać mogą także szampony, maseczki czy odżywki do włosów. Aktywne cząsteczki wnikają w strukturę włosa i czynią ją silniejszą oraz bardziej wytrzymałą na mechaniczne uszkodzenia. W połączeniu z sokiem z cytryny miód może ma też delikatne własności rozjaśniające, co wykorzystuje się w szamponach oraz odżywkach do włosów blond.

Oczywiście, zanim kupimy jakikolwiek miodowy kosmetyk, warto sprawdzić, jaką zawartość naturalnego składnika deklaruje jego producent. Jeżeli nawet nie wymieniono go w składzie INCI – odkładamy opakowanie na półkę i szukamy dalej! Dobre, oparte na miodzie kosmetyki najłatwiej znaleźć tam, gdzie sprzedaje się dobry miód. Wyspecjalizowane sklepy gwarantują wysoką jakość wszystkich, oferowanych produktów i mają dostęp do zaufanych, sprawdzonych źródeł. To tam znajdziemy naturalne produkty, na których naprawdę można polegać. 

Licencja: Creative Commons