Początkowy dyskomfort odczuwany przy chodzeniu, zmieniający się z czasem w bolesną dolegliwość odczuwaną na całym palcu, uniemożliwiającą w ogóle chodzenie, której może towarzyszyć krwawienie, to oznaki tak zwanego wrastania paznokci. Czym jest to schorzenie, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i czy istnieje skuteczne lekarstwo? Zobaczmy..

Data dodania: 2015-09-08

Wyświetleń: 811

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wizyta u dermatologa czy leczenie w domu? Problem wrastających paznokci.

Czym są wrastające paznokcie?

Wrastające paznokcie to nic innego, jak schorzenie polegające na niewłaściwym zawijaniu się bocznych krawędzi paznokci pod skórę, która do nich przylega. W miejscu tym tworzy się stan zapalny, który cały czas drażniony jest przez paznokieć, co uniemożliwia jego wygojenie. 

Przypadłość ta jest charakterystyczna dla paznokci u stóp, a zwłaszcza dużego palca (chociaż nie tylko), który jest najtwardszym ze wszystkich paznokci i przez to najmocniej wbija się w naskórek. 

Główne przyczyny wrastających paznokci


Za główną przyczynę wrastającego paznokcia przyjęło się uważać nieprawidłowe obcinanie paznokci, tzn. obcinanie ich „na okrągło” lub zbyt krótko z nieprawidłowym obcinaniem ich bocznych rogów, i to jest prawda. Jednak pamiętać należy, że przyczyn schorzenia jest znacznie więcej i należą do nich skaleczenia przy usuwaniu skórek i uszkodzenia wału paznokcia, noszenie zbyt ciasnych lub zbyt luźnych butów (zwłaszcza w przypadku dzieci), butów z wąskimi czubkami lub, w przypadku kobiet, na wysokim obcasie, a także urazy mechaniczne paznokcia spowodowane przypadkowymi uderzeniami czy przytrzaśnięciami. Ponadto nie bez znaczenia pozostaje nadwaga czy przewlekła, nieleczona grzybica. Pamiętać należy również o tym, że paznokieć może samoistnie rosnąć w dół i jest to ukierunkowane wrodzonymi predyspozycjami.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?


Jak wspomniano powyżej wrastające paznokcie w początkowej fazie powodują dyskomfort w trakcie chodzenia czy na przykład zakładania butów. Niepokój powinna też wzbudzić opuchlizna i/ lub zaczerwienienie po bokach paznokci, krwawienie czy pojawienie się ropnej wydzieliny. 

Profilaktyka jest ważna!


Jak w przypadku każdego schorzenia, także i w tym przypadku, profilaktyka ma ogromne znaczenie. Pamiętać zatem należy o codziennej pielęgnacji stóp, o niezaokrąglaniu brzegów paznokci przy ich obcinaniu i pozostaniu przy ich naturalnym, kwadratowym kształcie, niewyrywaniu fragmentów płytki paznokcia czy skórek oraz delikatnym ich usuwaniu przy użyciu specjalnych płynów do usuwania skórek. Płynów na wrastające paznokcie należy również używać w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów schorzenia, wskazanych powyżej.  
W ramach profilaktyki zadbajmy także o noszenie wygodnych i nie za dużych lub nie za ciasnych skarpetek czy butów oraz o odpowiednią dietę, bogatą w witaminy (zwłaszcza z grupy B), owoce, ryby czy warzywa.

Wrastające paznokcie- leczyć w domu czy u lekarza?
Domowe sposoby walki z wrastającymi paznokciami to przede wszystkim moczenie nóg w ciepłej wodzie z dodatkiem soli lub płatków mydlanych, stosowanie okładu z lodu i wycinanie (po „zdrętwieniu” palca) wrastającej części paznokcia czy używanie maści z antybiotykiem. Pamiętać jednak należy, że w przypadku obrzęku, zbierania się ropy, puchnięcia palca należy udać się niezwłocznie do lekarza. I tu uwagę zwrócić trzeba na fakt, że dawna metoda, chirurgicznego zrywania paznokcia w przypadku jego wrastania, odchodzi już do lamusa. Jak się bowiem okazało była to metoda bolesna i niegwarantująca, że schorzenie nie powróci. Współcześnie stosuje się klamry korekcyjne na paznokcie, które można stosować nawet w momencie powstania już stanu zapalnego i daje to natychmiastową ulgę. Mocuje się je do paznokcia w taki sposób, by zmieniły one kierunek wzrostu paznokcia. Zabiegi chirurgiczne natomiast polegają na usunięciu niewielkiego brzegu paznokcia (około 2-3 mm) od strony wrastania, oczyszczeniu rany i założeniu szwów.

Reasumując…
Jak wynika z powyższego, wrastanie paznokcia to schorzenie, z którym można, a wręcz należy, skutecznie walczyć. Jeżeli profilaktyka zawiodła, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Jak każde bowiem nieleczone schorzenie, także niewinny z początku ból wrastającego paznokcia, zlekceważony bądź nieumiejętnie leczony, może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji. 

Źródło:
1. http://drkozicka.pl/zabiegi/wrastajace-paznokcie/
2. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/domowe-sposoby-na-wrastajacy-paznokiec_42028.html

Licencja: Creative Commons