Użyteczność akcesoriów domowych powoli przestaje stanowić najważniejszą cechę – oprócz niej, ekologia zaczyna decydować o wartości sprzętów.. Z tego powodu wprowadza się rozwiązana mające na celu zminimalizowanie strat wynikających z eksploatacji niektórych zasobów, w tym wody. Także łazienki stają się podatne na zmiany. Jak to wygląda?

Data dodania: 2015-08-26

Wyświetleń: 1039

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak zaoszczędzić na zużyciu wody i zbudować designerską łazienkę?

Szara woda ścieki rwie

Określenie „szara woda” zostało wprowadzone przez Unię Europejską i oznacza wodę po myciu naczyń, płukaniu rąk w toalecie lub po kąpieli – nazwa wzięła się ze specyficznego koloru, nadanego wodzie przez mydliny. Zorientowano się bowiem, że większa część takiej wody zwyczajnie nadaje się do ponownego wykorzystania. Jak?

Woda przemysłowa, czyli wykorzystana raz, np. do umycia rąk, z oczywistych względów nie nadaje się do spożycia lub ponownego mycia. Ale doskonale sprawdzi się do spłukiwania muszli w toalecie.

Najlepiej nadaje się woda z umywalki, po płukaniu rąk, ponieważ urządzenia takie jak sedes i umywalka znajdują się bardzo blisko siebie. Metoda działania wygląda niesamowicie prosto – umywalka zostaje podłączona do spłuczki. Podczas mycia rąk, woda przelewa się prosto do zbiornika, a stamtąd trafia do muszli podczas spuszczania. Pomysł zdumiewająco prosty i w zasadzie skłania do zastanowienia, dlaczego nikt nie wpadł na to wcześniej. Taka konstrukcja przyjęła się już w wielu miejscach – w obozach wojskowych funkcjonuje ze względu na konieczność oszczędzania wody, natomiast w Japonii działa już na porządku dziennym.

Nowatorstwo i design

Wygląd podobnej konstrukcji nie może być rewelacyjny, można pomyśleć. I nieprawda, ponieważ przy odpowiednim zaprojektowaniu i zastosowaniu nowoczesnych baterii umywalkowych uzyskuje się bardzo korzystny efekt. Podobne rozwiązania stają się coraz popularniejsze.

Prysznic i wanna również stanowią dobrymi źródłami szarej wody – i podobnie, wcale nie musi to oznaczać koszmarnego wyglądu i plątaniny rur, zmuszającej do potykania się w łazience. Całość zostaje wbudowana w ścianę, a samą wannę można wzbogacić o nową baterię wannową stojącą dwuotworową lub nie, albo od razu z prysznicem.

 

Kuchenna rewolucja

Ale nie tylko w toaletach takie rozwiązanie się sprawdza. Źródłem szarej wody może zostać także kuchnia. Jeżeli posiadasz zlewozmywak kuchenny dwukomorowy, prawdopodobnie zużywasz tym samym dużo wody podczas zmywania – podobnie w przypadku zlewozmywaka jednokomorowego z ociekaczem. Dlaczego w takim razie nie przekierować zużytej wody i zapobiec jej zmarnowaniu przez ponowne użycie w toalecie? Rozwiązanie okazuje się równie ekologiczne co oszczędne, ponieważ dzięki temu obniżamy koszta opłat za wodę.

Ogród pełen wody

Także ogród może rozkwitnąć dzięki zastosowaniu szarej wody. W przeciwieństwie do detergentów stosowanych w proszkach do prania (woda z prania również może zostać szarą wodą, jednak nadaje się tylko ta z mydlinami – z dużą ilością detergentów może zaszkodzić roślinom) akurat ta woda działa bardzo pozytywnie na rośliny, powodując ich nawilżanie dzięki zawartemu w niej rozpuszczonemu mydłu – jeżeli związki sodu i fosforanów są odpowiednio niskie i pH nie przekracza neutralnego poziomu, nastąpi wzrost rozwoju roślin, a sama gleba otrzyma nawóz.

Możliwość zbudowania instalacji do odzyskiwania wody może okazać się w przyszłości błogosławieństwem, ponieważ powoli następuje wzrost cen wody w Polsce. Dzięki podobnym urządzeniom możliwe będzie zaoszczędzenie dużych opłat za media, ale także przysłużenie się środowisku – bezmyślne korzystanie z wody powoduje znaczne straty energii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena