Setki wysłanych aplikacji, kilkadziesiąt rozmów kwalifikacyjnych i permanentny brak pracy – to niestety zjawisko dotykające szeroką grupę osób poszukujących zatrudnienia.

Data dodania: 2015-07-22

Wyświetleń: 981

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak się szkolić, żeby znaleźć pracę?

 Niby wszystkie kryteria stawiane przez potencjalnych pracodawców są spełnione – kierunkowe wykształcenie, znajomość języka i osobiste predyspozycje – a jednak upragniony etat otrzymują inni. Nader często to właśnie przeświadczenie, że z własnej strony wszystko wychodzi na plus powoduje, że CV trafia jak przysłowiowa „kula w płot”, innymi słowy, brakuje w nim wartości dodanych, wysuwających kandydata na początek peletonu aplikujących.

Kompetencje w szerszym zakresie

Współcześni pracodawcy stawiają na ludzi ciekawych świata, dla których edukacja nie jest przykrym obowiązkiem kończącym się wraz z otrzymaniem dyplomu. Wyobraźmy sobie lekarza, który przestaje się szkolić i zaczyna stosować wyłącznie tę wiedzę, którą zdążył nabyć.

W niedługim czasie nie tylko odstraszył by od siebie pacjentów, ale stałby się nierzetelnym i absolutnie nieprofesjonalnym. Ten przykład najlepiej obrazuje położenie każdego szukającego pracy w swoim zawodzie. Dynamika wzrostu gospodarczego, pojawianie się nowych technologii, a także nowoczesne spojrzenie na zarządzanie sprawia, że zaraz obok wykształcenia i osobistych predyspozycji pojawia się konieczność wniesienia nowości.

Rozwijanie kompetencji zawodowych pozwala na dopasowanie się do wymagań w stopniu idealnym. Przez to pojęcie należy rozumieć jednoczesne poruszanie się po płaszczyznach ustawicznego kształcenia, dopracowywania umiejętności a także kształtowanie bardzo zdecydowanych postaw. Nie można w tym wszystkim zapominać o wprowadzeniu teorii w czyn, a więc o zdobywaniu doświadczeń praktycznych.

Elastyczność stała się słowem kluczem i to na niej powinno oprzeć się swoje kierunki zawodowe. Nie wystarczy tylko rozwijać umiejętności określanych mianem twardych – należą do niej wszystkie kompetencje zawodowe – ale nie mniejszą uwagę należy zwrócić na umiejętności należące do grupy miękkich, a więc na innowacyjną i otwartą na rozwój postawę.

Szkolenia bez wytchnienia

Idąc tym śladem pojawia się oczywiste pytanie o to, jakie szkolenia najszerzej otworzą dotychczas zamknięte drzwi zatrudnienia. Konkretne sprecyzowanie swoich umiejętności i odpowiedzenie na pytanie o to, jaka praca nas interesuje i jaka jest w zasięgu naszego dotychczasowego wykształcenia będzie pewnego rodzaju wypadową do dalszych działań.

Wykształcenie jakie zdobyliśmy w szkole średniej, czy na studiach to dopiero początek, który wymaga dobrego rozwinięcia. Każdy zawód ewoluuje, a co za tym idzie, zmieniają się wymagania wobec wykonujących go pracowników. Koniecznie należy szukać szkoleń uaktualniających i poszerzających wiedzę. Znalezienie konkretnej specjalizacji, która jest obecnie szalenie poszukiwaną pozwala na perfekcyjne wybranie kursu.

Należy pamiętać, że w dobie Internetu świat stoi przed każdym otworem, a to oznacza, że możemy wziąć udział w zajęciach prowadzonych w ramach e-learningu. Koniecznie trzeba zwracać uwagę na szkolenia wynikające z postępu technologicznego, mające bezpośrednie przełożenie na wykonywaną profesję. Tego rodzaju zajęcia pozwalają dostosować się do panujących standardów, a tym samym wnieść nowoczesność do każdej firmy.

Wąska droga do etatu

Mnogość ofert szkoleniowych może wprowadzić prawdziwy mętlik. Tutaj trzeba przede wszystkim zachować trzeźwe i chłodne spojrzenie. Absolutnym kryterium jakie nie powinno być przeważającym jest cena. Stawiamy na jakość zajęć, ich merytorykę, tematykę i renomę firmy szkoleniowej. Wybieramy te, które po zakończeniu zajęć wystawiają honorowane świadectwa dowodzące, że nasze kwalifikacje nabrały szerszego i nowoczesnego wymiaru.

Wracając do umiejętności miękkich, tutaj też nie powinno się oszczędzać i tym samym podkładać sobie nogę. Przełamywanie własnych słabości, zdobywanie umiejętności autoprezentacji czy nauka pracy zespołowej to wbrew pozorom szalenie ważne cechy, na które gros pracodawców zwraca szczególną uwagę.

Stawiając na specjalizację koniecznie należy sprawdzić, czy uzyskana wiedza w sposób rzeczywisty jest w stanie pomóc w poszukiwaniach pracy.

Pewnego rodzaju wszechstronność jest mile widziana, jednak źle dopasowana może nie wnieść niczego pozytywnego. Szkolenia zawodowe powinny być więc dopasowane do zawodowych potrzeb.

Tutaj można posiłkować się wywiadem wśród różnych firm z interesującej nas branży. Zauważmy, że osoby o wąskiej, ale perfekcyjnie dopracowanej specjalizacji są nie tylko poszukiwani, ale o wiele chętniej zatrudniani niż osoby znające się na wszystkim po trochu.

Po odbyciu szkoleń przychodzi pora na kolejne kroki, a mianowicie przełożenie wiedzy teoretycznej na praktyczną. Stronienie od praktyk i staży nie przynosi niczego dobrego, wręcz może spowodować, że staniemy się jedynie osobami posiadającymi wiedzę, ale nie potrafiącymi jej w żaden sposób zastosować. Dobrym pomysłem jest znalezienie szkoleń, które w swoim zakresie prowadzą także zajęcia praktyczne.

Ostatnia prosta

Poszukiwanie pracy jest w istocie zajęciem pełnoetatowym, w którym to każdy jest sam sobie szefem. Ster, który przełamie złą passe leży u stóp każdego, kto chce znaleźć zatrudnienie, i to od każdej z tych osób indywidualnie zależy jaki przybierze kurs.

Podnoszenie kwalifikacji to nie trend, ale obowiązek każdego, kto nie chce zostać wykluczonym na rynku pracy. Niezależnie od tego, czy zamierza się pozostać w swojej profesji, czy też całkowicie ją zmienić, szkolenia to najwłaściwsza droga dzięki której ciągłe przeglądanie ofert zatrudnienia przestanie nas dotyczyć.

Licencja: Creative Commons