Medycyna niekonwencjonalna z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Coraz więcej osób doświadcza bowiem pozytywnych skutków terapii niekonwencjonalnymi metodami, które często okazują się skuteczniejsze niż tradycyjne leczenie.

Data dodania: 2015-07-21

Wyświetleń: 1307

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Medycyna niekonwencjonalna - akupunktura

Jedną z tych metod jest akupunktura. Sprawdźmy, czym się ona charakteryzuje oraz w jakich sytuacjach warto z niej korzystać.

Akupunktura jako oficjalna metoda leczenia

Metoda ta polega na wbijaniu specjalnych igieł w ściśle określone miejsca na skórze. Akupunktura została wpisana przez WHO (Światową Organizację Zdrowia ) na listę oficjalnych metod leczenia, dzięki czemu może być stosowana w szpitalach czy poradniach leczenia bólu.

Akupunktura wykonywana jest przez specjalistę, który posiada niezbędną wiedzę na temat wzajemnych relacji pomiędzy poszczególnymi narządami a punktami na ciele, które ułożone są wzdłuż kanałów przepływu energii zwanych meridianami. Głównym celem akupunktury jest zatem uzyskanie równowagi energetycznej w naszym ciele i tym samym poprawa stanu zdrowia pacjenta.

Zabiegi akupunktury

Zabieg akupunktury twa zwykle od 30 do 40 minut. W jego trakcie pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie może poczuć delikatne  ukłucie czy mrowienie.  Zabiegi akupunktury należy powtarzać ok. 10-15 razy, aby możliwe było uzyskanie efektu terapeutycznego.

Wskazania do akupunktury

Akupunktura zalecana jest przede wszystkim w przypadku takich chorób i dolegliwości jak nerwice, alergie, depresje, schorzenia wewnętrznych narządów, rwa kulszowa czy migrena.

Ponadto jest ona wykorzystywana do leczenia uzależnienia od nikotyny, jak również do znieczulenia. Za pomocą akupunktury można również zmniejszyć ból oraz załagodzić mdłości, które mogą wystąpić po leczeniu chemioterapią.

Przeciwwskazania do stosowania akupunktury

W niektórych sytuacjach leczenie akupunkturą nie jest wskazane ze względów zdrowotnych. Nie zaleca się tej terapii m.in. w przypadku: ciąży, osłabienia, wysokiego nadciśnienia tętniczego, nowotworów bądź rozległego zawału, hemiofilii, upojenia alkoholowego , czynnej gruźlicy czy w  wieku niemowlęcego.  

Akupunktura jako jedna z niekonwencjonalnych metod  leczenia może zatem stanowić doskonałe wsparcie dla tradycyjnego leczenia, a w niektórych przypadkach całkowicie je zastąpić, osiągając bardzo pozytywne rezultaty.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena