Wraz z zachodnią modą do naszych biur przywędrował nowy układ przestrzeni - tak zwany open space. Ta rewolucja w dużej mierze wyparła pokoje biurowe.

Data dodania: 2015-07-12

Wyświetleń: 1053

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Open space czy pokoje biurowe?

 Wciąż jednak możemy spotkać firmy, gdzie osobne gabinety są na porządku dziennym. Wielu pracodawców zadaje sobie też pytanie: które rozwiązanie jest lepsze?

Zalety open space

Open space to otwarta przestrzeń biurowa, bez podziału na boksy. Pracownicy najczęściej siedzą za biurkami twarzami do siebie, czasami blaty przedzielone są niską ścianką.

Taki układ biura ma wiele zalet. Przede wszystkim pomaga utrzymać relacje z kolegami z pracy. W open space więcej ze sobą rozmawiamy, komunikujemy się uśmiechem, co pomaga poznać się lepiej. Dzięki temu możemy częściej liczyć na pomoc, którą w razie potrzeby szybko otrzymamy - łatwiej jest przejść dwa biurka dalej, niż do oddalonego pokoju.

Jeden pokój, w którym zgromadzeni są wszyscy pracownicy, stwarza też możliwość nauki. W pokojach zazwyczaj siedzą osoby zajmujące się podobnymi zadaniami oraz o podobnych kompetencjach. Jeśli więc napotkamy problem, którego rozwiązanie wykracza poza nasze umiejętności, trudniej nam będzie sobie z nim poradzić. W open space poproszenie o pomoc odpowiedniej osoby jest znacznie prostsze.

Open space usprawnia także przepływ informacji i dokumentów. Znacznie łatwiej jest dotrzeć z nimi do wszystkich pracowników, gdy są oni zgromadzeni w jednym pomieszczeniu, niż pukać do wielu drzwi i za każdym razem przedstawiać tę samą sprawę.

Zalety pokojów biurowych

Pokoje dla pracowników mają rację bytu nie tylko w gabinetach lekarskich lub w pracy psychologa. Mogą być z powodzeniem wprowadzone niemal w każdym biurze.

Oddzielne pokoje biurowe, w których przebywa tylko kilka osób należących do danego działu, mają podstawową zaletę - stwarzają poczucie prywatności. A co za tym idzie, zmniejsza się też stres pracownika.

Pokoje biurowe przyczyniają się także do wzrostu koncentracji, gdyż praca w małych grupach gwarantuje ciszę i spokój. Pracownicy mogą także zamienić z kolegami kilka zdań, nie musząc przekrzykiwać innych.

Oddzielne pokoje są gwarancją zdrowia - do takiego wniosku doszli naukowcy z Asia-Pacific Journal of Health Management. Według nich otwarta przestrzeń podnosi ciśnienie krwi oraz napięcie i przyczynia się do powstawania konfliktów.

Przed wprowadzeniem jednego z powyższych układów do swojego biura pracodawcy powinni więc zastanowić się, jaki efekt chcą uzyskać. Dobrym rozwiązaniem jest także zasięgnięcie opinii pracowników. Warto dobrać taki wygląd biura, by satysfakcjonował i szefa, i jego podwładnych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena