Zanim przystąpimy do układania chodnika, musimy wiedzieć, ile materiału jest nam potrzebne. W tym celu wymierzmy obszar, na którym ma się znajdować kostka i stwórzmy dokładny projekt. Dzięki temu unikniemy problemów podczas układania chodnika.
Chodnik z kostki brukowej - krok po kroku
Najpierw usuwamy warstwę wierzchnią podłoża tak, by osiągnąć głębokość 20-40 cm. Nazywamy to korytowaniem. Będzie nam ono potrzebne, by prawidłowo ułożyć kostkę - tak, aby ostatnia warstwa położonej nawierzchni była równa z podłożem.
Teraz wykonujemy podbudowę. Wyrównujemy dno powstałego koryta i wysypujemy grubym kruszywem, które następnie ubijamy. Warto pamiętać o tym, by kruszywa było na dnie nieco więcej, niż potrzebujemy, bo po ubiciu zmniejszy się jego objętość.
Zaczynamy układanie kostki. Na początek zajmujemy się brzegami chodnika. Dla cieńszej kostki będą one miały 6 cm, dla grubszej 8. Warto zastosować tutaj fundament z betonu, co zwiększy ogólną trwałość chodnika.
Przerywamy na chwilę wykładanie kostki, by umieścić podsypkę z drobnych kamyczków. Jej warstwa powinna mieć 3-5 cm. Na niej będzie znajdować się właściwa kostka, więc pamiętajmy o jej dokładnym wyrównaniu. Nie ubijamy już jednak podłoża, ale delikatnie przyciskamy deską. Aby mieć pewność, że podłoże będzie równe, możemy położyć na desce kilka ciężkich narzędzi ogrodniczych lub kamieni.
Teraz układamy pozostałą kostkę, każdy element dobijając gumowym młotkiem, tak, aby dokładnie umiejscowił się w podsypce.
Na koniec posypujemy gotowy chodnik piaskiem kwarcowym. Powchodzi on w szczeliny między kostką i utrwali efekt. Możemy także polać chodnik wodą.
Zawsze bierzmy pod uwagę przeznaczenie chodnika i obciążenia, jakim będzie poddawany. Jeśli ma to być jedynie ścieżka do chodzenia, grubość kostki może być nieco cieńsza, ok. 4 cm. Jeżeli natomiast ma służyć jako trasa do garażu, warto zakupić grubszą - ok. 6 cm. Tak samo postępujemy z głębokością koryta i warstwą podbudowy.