Urządzając biuro należy pamiętać o zasadach BHP. Bezpieczne stanowisko pracy powinno być priorytetem dla każdej firmy - zarówno międzynarodowego koncernu, jak i małej, rodzinnej spółce.

Data dodania: 2015-06-24

Wyświetleń: 1529

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Coraz więcej sprzętów elektronicznych jest niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania instytucji, w których pracujemy. Nie wystarczające jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu Bezpieczeństwa Higieny Pracy oraz obsługi sprzętu. Należy również  zadbać o całe otoczenie.

Rozpoczynając od krzesła, przy którym siedzi pracownik obsługując komputer. Powinno być ono ergonomiczne i nie obciążać kręgosłupa. Dobrze, jeżeli można korygować wysokość, posiada  podłokietniki, a świetnie, jeżeli będzie można się na nim odchylić. Monitor, z którego korzystamy, powinien mieć możliwość regulowania kąta nachylenia. Samo biurko powinno posiadać miejsce na dokumenty.

W przestrzeni około biurkowej nie powinny znajdować się żadne kable - do przykrycia ich można skorzystać z korytka kablowego. Należy się też upewnić, czy wszystkie kable są podłączone prawidłowo, a także czy nie zasłaniamy otworów wentylacyjnych jednostki centralnej. Nie powinno się też stawiać obok komputera, czy innych sprzętów elektronicznych żadnych napojów.  

W biurze powinna panować odpowiednia temperatura oraz wilgotność powietrza, a także odpowiednie oświetlenie. Monitor powinien być ustawiony tyłem do źródła światła. Natomiast już w naszym zakresie leży dobór odpowiedniej rozdzielczości monitora oraz rozmiar czcionki, którą odczytujemy na ekranie.

Pamiętajmy również o przerwie raz na dwie godziny, podczas której można wykonać drobne, gimnastyczne ćwiczenia. Zbyt długie siedzenie przed monitorem powoduje osłabienie wzroku, a także utrudniony jest dopływ krwi do nóg.

Pamiętajmy, że odpowiednia organizacja naszej przestrzeni do pracy zapewni nam nie tylko komfort i wygodę na co dzień, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Licencja: Creative Commons