Trendem, ostatnio bardzo popularnym, jest tworzenie własnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Przeważają tutaj nie tylko względy ekologiczne- tego rodzaju rozwiązanie jest szczelne oraz pozwala na oczyszczenie wody w stopniu określonym przez polskie prawo. 

Data dodania: 2015-06-08

Wyświetleń: 1502

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do czego służą osadniki gliniane?

 Koszt utrzymania przydomowej oczyszczalni jest również niewielki w porównanych z tym, który generuje korzystanie ze zbiornika bezodpływowych typu szamba. Dodatkowo za oczyszczalnią przemawia fakt, że oczyszczalnie możemy wykonać na zgłoszenie, a szambo musi posiadać pozwolenie na budowę. Poruszając tematykę oczyszczalni ścieków skupiamy się zwykle na układzie drenażowym, mało kto bowiem zwraca uwagę, że proces oczyszczania zaczyna się już w osadniku gnilnym.

Co to jest osadnik gnilny i jakie procesy w nim zachodzą


Osadnik gnilny jest zbiornikiem najlepiej monolitycznym, wykonanym z trwałego polietylenu wysokiej gęstości HDPE tak jak np.: na frukko.pl. Najczęściej złożony z jednej lub dwóch komór. Najprościej mówiąc, osadnik służy do rozdzielenia zanieczyszczeń na płynne oraz te, w postaci stałej. Zachodzą w nim głównie dwa procesy- oczyszczenie mechaniczne i biologiczne. Oczyszczanie biologiczne polega na rozkładaniu elementów organicznych przez bakterie, które musimy sypać w zależności od zaleceń producenta np: FRUKKO BAKTO ACTIV TABS.


Normy prawne


Położenie osadnika gnilnego jest regulowane Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury. Osadnik musi się znajdować w odległości minimalnie 15 m od studni z wodą pitną, 5 m od pomieszczeń, przeznaczonych na pobyt ludzi, 2 m od granicy działki oraz taką sama odległość od drogi. Większość osadników nie nadaje się także do umieszczenia w okolicy dróg oraz parkingów- mamy tutaj na myśli zwłaszcza te wykonane z tworzyw sztucznych. Aby pozostały bezpieczne na uszkodzenia mechaniczne, powinny być oddalone o 2 m od dróg oraz parkingów. System rozsączenia powinien znajdować się w odległości 30 metrów od studni wody pitnej. Wprowadzane ścieki powinny być oddalone od wód gruntowych 1,5 m. Liczone jest to od rury wprowadzającej ściek do gruntu do zwierciadła wód gruntowych.


Rodzaje osadników


Głównym kryterium podziału osadników jest obecność filtra. Wybór jest tutaj kwestią gustu- oba modele spełniają swoją funkcję, ale przy pomocy innych rozwiązań (zob. ofertę FRUKKO).


Wielkość ma znaczenie


Kryterium doboru oczyszczalni stanowi następujący wzór na obliczenie pojemności oczyszczalni:


Przy zakupie oczyszczalni należy pamiętać o prawidłowym doborze. Pomoże w tym wykorzystanie poniższego wzoru.


Na przykład dla oczyszczalni do 4 osób liczymy:


P0 = (n x q) x 3


P0 - pojemność osadnik gnilnego


n - ilość użytkowników


q - ilość ścieków, ilość wody - 150 l/dobę/osobę (według polskiej normy)


3 - trzy dobowe przetrzymanie ścieków


P0 =(4 X 150) x 3


P0 - (600) x 3


P0 = 1800 L


Bardzo ważny jest dobór pojemności oczyszczalni do ilości stałych użytkowników, którzy będą korzystali z oczyszczani. Zły dobór oczyszczalni może skutkować:

Złym oczyszczaniem - ŚCIEKI BEZ OCZYSZCZENIA BĘDĄ WPŁYWAŁY I WYPŁYWAŁY Z OSADNIKA
Nieprzyjemnym zapachem na działce
Możliwością zapchania drenów

O czym jeszcze należy pamiętać?


Jednym z najważniejszych czynników wpływających na skuteczność osadnika gnilnego w naszej przydomowej oczyszczalni jest jego profesjonalny montaż (oferowany min. przez FRUKKO)- warto w tej kwestii zaufać specjalistom, którzy zadbają o prawidłowe zachowanie spadków, osadzenie urządzenia w wykopie oraz jego obsypanie, wykonanie drenażu czy odprowadzenie gazów powstających w osadniku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena