Sztuka układania kompozycji bukieciarskich jest przedmiotem zainteresowania nie tylko profesjonalnych forystów, dekoratorów wnętrz, ale także hobbistów, którzy chcą tworzyć niepowtarzalne bukiety.

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 47950

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pędy Mahonii - coraz popularniejszy materiał florystyczny wykorzystywany w bukieciarstwie

Sztuka układania kompozycji bukieciarskich jest przedmiotem zainteresowania nie tylko profesjonalnych forystów, dekoratorów wnętrz, ale także hobbistów, którzy chcą tworzyć niepowtarzalne bukiety. Zieleń cięta w bukiecie tzw. wypełniacz stanowi często ponad 50% (zdarza się też, że dominuje), w związku z tym zainteresowanie kwiaciarzy tym materiałem ciągle wzrasta. Podstawowym zadaniem zieleni ciętej jest pokreślenie atrakcyjności aranżacji kwiatowych. Obecnie w bukieciarstwie poszukuje się coraz bardziej urozmaiconego materiału roślinnego, ciekawych liści i pędów, a taką rośliną bez wątpienia jest mahonia pospolita (mahonia aquifolium, ościał pospolity, mahonia ostrolistna lub Oregon grape). Mahonia pospolita przywędrowała do Europy w XIX wieku z Ameryki Północnej, gdzie jest znana pod nazwą Oregon grape (winogrono Oregonu). Jest rośliną o długich pędach z gęsto osadzonymi skórzastymi listkami, cytrynowymi kwiatami oraz fioletowymi zebranymi w grona owocami z woskowym nalotem. 

Gałązki tej rośliny charakteryzują się długą trwałością pozbiorczą, a więc długi czas zachowają świeżość. Ozdobą tych krzewów są pędy o błyszczących, skórzastych i ciemnozielonych liściach, które przebarwiają się w okresie jesiennym na bordowo. Gałązki mahonii są wyprostowane, sztywne a dzięki gęsto osadzonym listkom nadają bukietom objętości. 

Pędy mahonii to znakomity materiał do tworzenia wieńców pogrzebowych – długo zachowują świeżość, nadają oryginalny wygląd oraz świetnie wypełniają wiązankę i komponują się z wszelakimi kwiatami. Pędy tej rośliny są ciekawą alternatywą dla świerka pospolitego. Nie bez znaczenia jest symbolika tych roślin, mianowicie symbolizują nadzieje na zmartwychwstanie oraz nieśmiertelność. Można je przeznaczyć nie tylko na wieńce pogrzebowe – są doskonałym wypełniaczem w bukietach, wiankach i eleganckich stroikach. Pędy mahonii swoim wyglądem bardzo przypominają ostrokrzew, dlatego stosuje się je do do tworzenia wieńców adwentowych i dekoracji bożonarodzeniowych, a także w kompozycjach bukieciarskich. Obecnie w Polsce coraz częściej możemy spotkać się z ofertami sprzedaży gałązek tej rośliny, oferowanych za równo przez hurtowników i producentów. W porównaniu z krajami zachodnimi nie jest jeszcze tak bardzo popularna. 

Okazuje się, że mahonia pospolita nie tylko jest interesującym materiałem florystycznym ma również duże znaczenie w przemyśle farmaceutycznym. Jest rośliną o właściwościach prozdrowotnych (dzięki dużej zawartości berberyny i kwasu chlorogenowego), stosowana jest m.in. przeciwnowotworowo, przeciwbólowo, przeciwpasożytniczo wspomaga odchudzanie oraz przeciwdziała chorobom skóry (ma duże znaczenie w leczeniu łuszczycy). Odkryto także, że zapobiega degradacji kalogenu, dlatego chroni przed fotouszkodzeniami i promieniowanie UV-A i UV-B. Mahonia pospolita jest składnikiem dżemów, galaretek oraz nalewek (mahoniówka), herbat i kompotów. Ciekawostką jest również to, że roślina miała zastosowanie w barwierstwie, ponieważ Indianie stosowali kwiaty mahonii do farbowania ubrań i koszyczków. Natomiast owoce z nadawały zabarwienie fioletowe. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena