Artykuł o transporcie rurociągowym - krótka charakterystyka na przykładzie Polski

Data dodania: 2008-07-13

Wyświetleń: 7554

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poza standardowym rodzajem transportu, którym niewątpliwie jest transport samochodowy, wodny czy lotniczy, wyróżniamy także transport rurociągowy -, który polega na przesyłaniu towarów głownie ciekłych np: ropy naftowej i produktów naftowych, gazu ziemnego i węglowego oraz wody na określone odległości.
W Polsce w latach 50. odkryto bogate złoża gazu ziemnego w okolicach Przemyśla, Lubaczowa, Mielca i Bochni, co umożliwiło budowę nowych gazociągów: przez Tarnów i Kraków do GOP-u oraz przez Puławy i Lublin do Warszawy, gazociąg ten został następnie przedłużony na północ do Olsztyna, a w kierunku północno-zachodnim ? do Płocka, Torunia, Grudziądza i Gdańska. Siecią gazową we wschodniej części kraju rozprowadzany jest gaz z Podkarpacia oraz gaz importowany z Ukrainy. Główny węzeł rozdzielczy gazu ziemnego na Podkarpaciu znajduje się w Jarosławiu.
Część zachodnia Polski zaopatrywana jest w gaz ziemny wydobywany od lat 60. w południowej Wielkopolsce. Jest on doprowadzany m.in. na Górny Śląsk, do Poznania, Szczecina, Słupska i Koszalina. Zachodnia Polska zaopatrywana jest ponadto w gaz wysokometanowy z Podkarpacia, Rosji i Ukrainy. Dociera on m.in. do Włocławka i Polc, a na południu kraju do Tarnowa, Puław i Kędzierzyna.
W naszym kraju występują gazociągi, działające w oparciu o trzy systemy:
a) gazu wysokometanowego;
b) gazu zaazotowanego;
c) gazu przemysłowych.
transport samochodowy , wolne pojazdy, filmy o samochodach

Licencja: Creative Commons
0 Ocena