W naszych kalendarzach na czerwono zaznaczone są różne święta, które dobrze znamy. Okazuje się jednak, że również wiele innych dni ma wyjątkowe, a czasem wręcz dziwne znaczenie. Czasami się o takich wyjątkowych dniach słyszy w radiu lub w telewizji, ale większość osób nie przykłada do tego wagi. 

Data dodania: 2015-05-12

Wyświetleń: 940

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednym z takich dni jest Dzień bez samochodu, który przypada na 15 maja. Co warto o nim wiedzieć?

Trzeba śmiało przyznać, że samochody stały się nieodłączną częścią życia każdego człowieka. Właściwie coraz częściej nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez tych pojazdów. Niektóre rodziny posiadają nawet po kilka samochodów i korzystają z nich wszyscy domownicy.

 

Dlaczego tak sobie je cenimy?

Samochody rzeczywiście ułatwiają życie. Dzięki nim można przemieszczać się dość sprawnie, a przede wszystkim wygodnie. Ludzie mogą nimi docierać do pracy – nawet, gdy jest ona bardziej oddalona, do szkoły, mogą sprawnie załatwiać różne sprawy czy robić zakupy. Samochody dają poczucie większej niezależności. Jednak tak ogromna popularność samochodów ma też swoje skutki uboczne. Od momentu wyprodukowania pierwszego samochodu, w ciągu 100 lat, na świecie porusza się miliard aut. W związku z tym powszechnym problemem stały się korki na drogach, które zabierają cenne godziny naszego życia. Wiąże się to również ze stratą paliwa, a w związku z tym również pieniędzy. Jednak co gorsze, tak duża ilość samochodów wpływa na rosnącą emisję spalin, pogłębiające się zmiany klimatyczne oraz zanieczyszczanie środowiska.

 

W takich okolicznościach Dzień bez samochodu to naprawdę niezwykła inicjatywa. Podjęta została przez Komisję Europejską w roku 2000. Dzień ten został przyjęty w wielu krajach, w tym również w Polsce.

 

Jakie są jego główne założenia?

Dzień ten ma na celu ochronę powietrza oraz zapobieganie zachodzącym zmianom klimatycznym poprzez uświadamianie ludzi i zachęcanie ich do korzystania z innych środków transportu.

 Ma on również na celu zachęcenie ludzi do poznania swojego miasta od innej strony – bez hałasów i ruchu ulicznego.

 

Korzyści dla przysłowiowego Kowalskiego

Aby skłonić ludzi by tego dnia pozostawili swoje samochody w domu  władze zapewniają dostęp do innych środków transportu, również za darmo. Taką możliwość mają również kierowcy w Polsce. Mogą korzystać z komunikacji miejskiej za darmo, gdy tylko posiadają dowód rejestracyjny pojazdu.

 

Dzień bez samochodu pozwala zatem podnieść świadomość społeczeństwa – zwraca uwagę na szkodliwość nadmiernego korzystania z samochodów jako środka transportu i zachęca do poznania innych możliwości.

 

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena