Na czym polegają różnice między tymi trzema rodzajami odzieży? Który rodzaj stroju możemy odliczyć od podatku? I którego nie nosząc, możemy zostać zwolnieni dyscyplinarnie z pracy? O tym dowiesz się z treści artykułu.

Data dodania: 2015-04-28

Wyświetleń: 1454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odzież ochronna, służbowa, korporacyjna – na czym polegają różnice?

Odzież, którą nosimy do pracy, nierzadko podlega (nie)pisanym zasadom. Na przykład wiele korporacji zaleca noszenie ubrań o określonych cechach. Mowa jest wtedy o odzieży korporacyjnej. Stonowane barwy i zachowawcze kroje mają podkreślić podejście do pracy i wyrazić szacunek do klientów. Wytyczne te obowiązują również w niewielkich firmach. Każdy pracownik, zgodnie ze swoimi upodobaniami, może się zmieścić w ramach takiego dreccode'u, nie rezygnując w pełni ze swojego stylu. Jeśli jednak lubi nosić na przykład klapki czy minispódniczki powinien liczyć się z faktem, że otrzyma naganę. Z egzekwowaniem niepisanych zasad trudno więc pracodawcom walczyć. Co innego, gdy wygląd odzieży firmowej zostaje uwzględniony w regulaminie pracy, a tak na przykład dzieje się z odzieżą służbową.

Ci, którzy, stawiają na profesjonalizm i chcą zachować spójność wizerunkową, nierzadko wprowadzają stroje służbowe. Identyfikacja pracownika na podstawie uniformu bywa nieodzowna w pewnych zawodach takich jak na przykład stewardessa, kelner, pielęgniarka itp. Wskazane jest, aby obsługa wyróżniała się z tłumu, dzięki czemu łatwiej można ją zidentyfikować przez potencjalnego klienta. Stój służbowy pełni również funkcję reklamową. Ma określony krój, kolor, jest także opatrzony logo. Na tyle się więc wyróżnia, że jednoznacznie utożsamia z firmą. Dzięki temu można odzież służbową potraktować jako koszt uzyskania przychodu.

Odzież służbowa – jako że szyta jest pod konkretne zamówienie – zamawia się nią zazwyczaj w rodzimych szwalniach, które zapewniają sprawny proces produkcji. Skróceniem łańcucha pośredników, a więc oszczędnościami dla klienta i szybką obsługą, może pochwalić się na przykład Wave Group, która obsługuje między innymi linie lotnicze LOT, sieć sklepów Media Markt i Coca-Colę.

Ostatni typ odzieży to odzież ochronna. Pracodawca ma obowiązek zapewnić ją pracownikom. Jej noszenie wynika między innymi z zasad BHP. Dlatego nienoszenie odzieży przez pracownika może zakończyć się zwolnieniem z pracy, nawet w trybie dyscyplinarnym. Każdy pracodawca zapewnia również pranie i konserwowanie odzieży. Jeśli czyni to sam pracownik, musi on mu wówczas wypłacić ekwiwalent pieniężny. Jednakże w wypadku gdy odzież została skażona chemicznie lub biologicznie, o jej odkażanie dba wyłącznie pracodawca. Odzież robocza dostępna jest w wielu specjalistycznych sklepach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena