Na szczęście, okazuje się, że można sobie z nimi radzić na tyle skutecznie, by nie były zmorą przyszłej mamy.
Poranne mdłości
Poranne mdłości są przekleństwem pierwszych miesięcy ciąży i choć ustępują dość szybko, są w stanie skutecznie zepsuć nam początek dnia. Niekiedy żadne działania nie są w stanie ich powstrzymać, często jednak zmiana kilku nawyków przynosi zachwycające rezultaty. Pierwszym krokiem w walce z mdłościami powinno być więc nauczenie się tego, jak wstawać. Po przebudzeniu nie warto wykonywać gwałtownych ruchów i natychmiast zrywać się z łóżka. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ustawianie budzika tak, aby dzwonił kilka minut wcześniej i witanie dnia powolnymi ruchami. Warto też zwracać uwagę na to, co się je. Ciąża nie jest okresem, w którym powinno się eksperymentować z dietami, nie zaszkodzi jednak, jeśli będziemy pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, aby jeść często zadowalając się jednak niewielkimi porcjami.
Kłopotliwa zgaga
Zwiększona produkcja progesteronu i relaksyny przez organizm ciężarnej nie pozostaje bez wpływu na jej układ pokarmowy, a zgaga potrafi być przypadłością szczególnie dokuczliwą. Hormony sprawiają, że każdy posiłek zalega w przewodzie pokarmowym, a przyszłe mamy z niepokojem oczekują kolejnego śniadania lub obiadu. Złagodzenie objawów zgagi jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy unika się potraw kwaśnych, tłustych oraz pikantnych, warto przy tym pamiętać, że niewskazane są również słodycze zwłaszcza, jeśli przyjmuje się je w dużych ilościach. Walcząc ze zgagą warto pomyśleć również o tym, aby pić duże ilości wody niegazowanej i jeść dość często, ale w znacznie mniejszych ilościach niż miało to miejsce do tej pory. Dobrym pomysłem jest również rezygnacja z kładzenia się po zjedzonym posiłku.
Podczas ciąży często dokuczają nam też inne dolegliwości - wolniej się poruszamy, jesteśmy senne i apatyczne. Warto więc podczas błogiego stanu pamiętać o tym, aby się oszczędzać i duży wysypiać. Jeśli pojawią się dolegliwości, które nie wyglądają na typowe, należy udać się do lekarza, który stwierdzi, czy z kobietą w ciąży, jak i z rozwijającym się dzieckiem wszystko w porządku.