Odchudzanie to długotrwały proces, który bardzo często nie przynosi pożądanych efektów. Dlaczego?

Data dodania: 2015-04-09

Wyświetleń: 1391

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Otóż osoby, które podejmują decyzję o zbiciu wagi, bardzo często nie potrafią wytrwać w swoim postanowieniu przez dłuższy czas i już po kilku dniach wracają do starych przyzwyczajeń. Największym wrogiem odchudzania jest jednak podjadanie, które niweczy nasze starania. Nawet jeżeli przez cały dzień trzymamy się zaleceń diety, w końcu przychodzi taki moment, kiedy zapominamy o jej regułach i rzucamy się na jedzenie. Jeżeli raz zapomnimy o naszych postanowieniach, raczej nie zechcemy wrócić do założeń ścisłej diety. 


Utrata wagi to żmudny proces, który wymaga od nas silnej woli i konsekwencji. Truizmem jest stwierdzenie, że aby osiągnąć wymarzone rezultaty trzeba się postarać, zrezygnować ze słodyczy i pustych węglowodanów, ćwiczyć i zmienić swoje dzienne postanowienia. W teorii większość z nas zdaje sobie sprawę, jak powinna wyglądać idealna dieta, niemniej rzadko kiedy jesteśmy się w stanie do niej dostosować. W takim wypadku warto skonsultować się z dietetykiem i opracować dzienny rytm żywieniowy. 


Pomoc dietetyka – czy warto?
Dietetyk współpracuje ze swoimi pacjentami, tworząc indywidualne menu uwzględniające preferencje żywieniowe, czas spożywania posiłków i nawyki żywieniowe. Osoby, które chcą na stałe zrzucić wagę i nie katować się drakońskimi dietami, powinny skorzystać z usług profesjonalisty. Zadaniem dietetyka jest wsłuchiwanie się w potrzeby pacjentów i znajdowanie rozwiązań ich problemów, np. przekąszania między posiłkami. Ideą diety nie jest stałe odczuwanie głodu; osoba odchudzająca się nie powinna rezygnować z głównych posiłków dnia, tylko zastąpić kaloryczne i niezdrowe produkty zdrową żywnością.  Podobnie sprawa się ma z przekąskami – zamiast sięgać po słodycze, Fast foody czy inne niezdrowe przekąski, możemy zjeść warzywne lub owocowe kąski. Aby zmniejszyć uczucie głodu warto pić duże ilości wody – przynajmniej półtora litra w ciągu dnia. 


Jak przestać podjadać?
Aby przestać podjadać musimy najpierw ustalić przyczynę. Dobrym sposobem na wyłapanie i wyeliminowanie złych przyzwyczajeń jest stworzenie listy spożywanych produktów i prowadzenie jej przynajmniej przez tydzień. Spisując co najmniej przez tydzień, co jedliśmy, będziemy mogli wyłapać złe nawyki. Najlepszą metodą na zlikwidowanie problemu podjadania jest wprowadzenie określonego rytmu dnia i jedzenie posiłków w stałych porach; dzięki temu nasz organizm, dostając systematyczne dawki energii, nie będzie domagał się więcej. Posiłki powinny być oczywiście odpowiednio zbilansowane, tzn. zawierać odpowiednią ilość kalorii i niezbędnych składników pokarmowych. 


Jak zniwelować głód?
Na samym początku zmiany nawyków żywieniowych możemy odczuwać głód. W takiej sytuacji warto sięgnąć po wodę lub herbatę, albo uciszyć głód aktywnością fizyczną. Nawet jeżeli większość dnia spędzamy w pracy, możemy zorganizować przerwy w taki sposób, aby znaleźć czas na niewielki posiłek. Wszystko zależy od dobrej woli i chęci. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena