Zdalne urządzenia latające zwane potocznie dzisiaj dronami jeszcze do niedawna kojarzyły nam się przede wszystkim z urządzeniami bezzałogowymi rodem z filmów sf lub niebezpiecznymi samolotami wykorzystywanymi przez wojsko.

Img

Dzisiaj jednak drony / UAV'y ( Unmanned Aerial Vehicle ) mogą znaleźć także szereg innych zastosowań, w związku z tym coraz częściej podejmowane są dyskusje o ich typowo komercyjnym zastosowaniu.
 
Wykorzystanie przez służby
 
Bezzałogowe samoloty o różnej masie startowej początkowo wykorzystywane były przede wszystkim przez wojsko. Nic więc dziwnego w tym, że wielu osobom drony nawet dzisiaj mogą kojarzyć się z niebezpiecznymi maszynami do cichej inwigilacji czy nawet do zabijania. Tego typu jednostki pozbawione trudnej do pominięcia masy samego pilota z powodzeniem mogą znaleźć również bardziej „humanitarne” zastosowania. Początkowo mogły z nich korzystać jedynie służby państwowe. Bezzałogowe drony czyli różnego rodzaju wielowirnikowce (quadro / hexa coptery) i płatowce (samoloty) trafiły więc do użytku policji, straży pożarnej i służb celnych. Zdalnie sterowane urządzenie okazuje się niezmiernie pomocne w wielu sytuacjach, gdzie samolot czy helikopter z pilotem narażony byłby na zbyt duże niebezpieczeństwo. Co ważne również - zdalnie sterowany quadro czy hexacopter o masie kilku kilogramów ma zupełnie inne wymagania jeżeli chodzi o przestrzeń do lądowania czy też startu oraz samego poruszania się w porównaniu z "dorosłymi" jednostkami . Może wylądować nawet na dachu samochodu osobowego i latać między budynkami czy drzewami.
 
Wielowirnikowce policja obecnie wykorzystuje przede wszystkim do monitorowania dróg. Wykorzystanie zdalnie sterowanych urządzeń pozwala na bieżąco śledzić natężenie ruchu na poszczególnych autostradach czy kluczowych trasach krajowych, a uzyskane informacje przetwarzane są przez specjalne oprogramowanie. Wyniki akcji podejmowanych przez drony z powodzeniem mogą znaleźć się w popularnych programach do nawigacji, które wskazują nie tylko trasy z punktu A do punktu B, ale także najmniej zatłoczone odcinki czy zakorkowane drogi, których kierowcy w miarę możliwości powinni unikać.
 
Od wielu lat z bezzałogowych jednostek lotniczych korzystają również jednostki służb granicznych, które w ten sposób mogą bardzo precyzyjnie i sprawnie patrolować teren.
 
Zastosowanie komercyjne
Drony coraz częściej wykorzystywane są przez stacje telewizyjne, radiowe oraz fotografów - pozwalają dokonywać nagrań z powietrza w ograniczonych przestrzennie warunkach, a przy tym niewielkim kosztem.  
 
Ostatnio głośno zrobiło się o wspólnym projekcie zrealizowanym przez TVP oraz BBC- nagranie obozu Auschwitz–Birkenau właśnie z lotu drona. Nagranie pojawiło się w niemal wszystkich światowych mediach i poruszyło opinię publiczną. Film ukazuje przerażająco ogromną przestrzeń obozu zagłady – niemal 140 hektarów z 28 budynkami więziennymi, krematoriami, ścianą śmierci i piękną willą komendanta obozu.
 
Drony wykorzystuje także PKP Cargo. Na razie spółka jest na etapie ich testowania w celu zapobiegania częstym procederom kradzieży węgla. Co ciekawe, jeszcze na etapie testowania rozwiązania PKP udało się przepłoszyć złodziei węgla właśnie dzięki zdalnie sterowanemu urządzeniu monitorującemu trasy przejazdów pociągów.

Licencja: Creative Commons