1. Nieodpowiedni filtr
Filtr to ważny element każdego odkurzacza. Sprawdźmy, czy jest wyposażony w filtr HEPA – z pewnością jest, ale upewnijmy się, jaki numer go określa. Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje norma mówiąca o tym, że w każdym urządzeniu powinny być zainstalowane filtry H12. Im wyższa liczba – od H13 do H17 – tym system oddzielania zanieczyszczeń skuteczniejszy.
2. Kiepski wyrzut powietrza
Jak działa tradycyjny odkurzacz? Zasysa powietrze przez rurę, które następnie przechodzi przez worek i filtry. Po przejściu przez system czyszczący powietrze zostaje następnie wyrzucone – nie jest ono jednak nieskazitelnie czyste i wolne od alergenów. Dla osób lubiących higieniczną czystość lepszym wyborem są odkurzacze wodne, które nie rozsiewają alergenów – cały brud zostaje w odkurzaczu i jest usuwany wraz z wodą.
3. Wielkość ma znaczenie
Nie warto kupować odkurzacza ani za dużego, ani za małego. Jeśli mieszkasz w bloku, duży odkurzacz będzie zajmował potrzebne miejsce, czerpał dużo energii i generował koszty opłat za prąd. Mniejsze urządzenie są lżejsze i poręczniejsze – to również ważne w domkach jednorodzinnych, w których trzeba odkurzać również schody i wnosić odkurzacz na poddasze.
4. Siła i moc to nie to samo
Moc wyrażania w watach nie jest tym samym co siła wciągania drobinek brudu. Producenci siłę ciągu określają jako „wydajność przepływu” , która jest wyrażana w litrach powietrza na sekundę (l/s). Nie zawsze producenci podają jej wartość, warto jednak zwracać na to uwagę – dobre parametry rozpoczynają się od około 25-30 l/s.
5. Niezwracanie uwagi na gwarancję
Warto znać zasady gwarancyjne, zanim się coś zepsuje, dlatego sprawdźmy, ile czasu mamy na zwrot urządzenia – jeszcze przed jego zakupem. To uchroni nas przed rozczarowaniem.