W erze smartfonów i tabletów jednym z największych i najczęściej opisywanych zagrożeń związanych z możliwościami nowoczesnych urządzeń mobilnych jest możliwość ich łatwej lokalizacji. 

Data dodania: 2015-03-23

Wyświetleń: 1233

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Namierzanie telefonu

Co tydzień można przeczytać nowy artykuł opisujący, w jaki sposób służby specjalne albo najróżniejsi hakerzy stosują sztuczki, za pomocą których namierzanie telefonu nieświadomej niczego osoby staje się proste i dokładne. Abstrahując jednak od mniej lub bardziej nastawionych na sianie strachu artykułów - jak działa namierzanie telefonu i czy technologia ta może być wykorzystywana przez świadomych użytkowników?

Odpowiedź brzmi tak. Najbardziej użyteczną dla większości ludzi okaże się z pewnością lokalizacja telefonu, który został zgubiony. Urządzenia oparte zarówno na popularnym systemie Android, jak i na platformie iOS udostępniają specjalne portale, z których można skorzystać za pomocą dowolnego komputera i zlokalizować swoje zagubione urządzenie za pomocą wbudowanego w nie modułu GPS. Lokalizacja ta jest szybka i dosyć dokładna - namierza telefon lub tablet z dokładnością do kilkunastu metrów i zakreśla na interaktywnej mapie obszar, w którym może się ono znajdować. Portale te oferują również często opcje uruchomienia alarmu w telefonie - zacznie on wydawać głośny dźwięk, co może dodatkowo pomóc w jego odnalezieniu. Pozwalają one również zdalnie wymazać zawartość pamięci urządzenia, co sprawi, że potencjalny znalazca lub złodziej nie uzyska dostępu do osobistych danych.

Jak namierzyć telefon, który nie należy jednak do nas ? W tej sytuacji ilość możliwości nieco się zmniejsza. Jeśli osoba, której urządzenie chcemy namierzyć wie o tym, można skorzystać ze specjalnych aplikacji dostępnych za pośrednictwem Google Play albo App Store, które pozwalają na ciągłe śledzenie jej telefonu na mapie. Pozwala to np. rodzicom stale kontrolować położenie swoich dzieci, a nawet wytyczać obszary, po wejściu w które przez dziecko rodzic zostanie poinformowany odpowiednim powiadomieniem lub alarmem. Aplikacje te są bardzo praktyczne również w przypadku osób starszych - umożliwiają szybkie wysłanie sygnału SOS, który momentalnie lokalizuje urządzenie i wysyła odpowiednie informacje do wcześniej wskazanych osób. Aplikacje lokalizujące okazują się również przydatne dla osób, które pojawiają się pierwszy raz w nowym mieście - taka osoba może śledzić kogoś, z kim chce się spotkać na mapie, co z pewnością pomoże jej odnaleźć właściwą drogę w nawet najbardziej skomplikowanym miejskim labiryncie ulic i budynków.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena