Sezon turystyczny już niedługo wystartuje na dobre. W tym cyklu artykułów sporządzamy całą checklistę sprzetów i akcesoriów, o których nie możemy zapomnieć wybierając się w góry czy w leśne ostępy.

Data dodania: 2015-03-25

Wyświetleń: 1234

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Turystyczny przybornik cz.1

Wiosna oficjalnie zawitała w naszym kraju, zalewając go od dawna wyczekiwanymi promieniami słonecznymi i rozpalając na nowo nasze chęci eksploracji i zdobywania szczytów górskich. Wielu z nas zapewne już od dawna planuje swój pierwszy wiosenny wypad w góry czy do lesnych ostępów, jednak zanim sezon turystyczny i trekkingowy rozpocznie się na dobre warto pochylić się nad swoim sprzętem i dokonać solidnego przeglądu zawartości naszych plecaków.

 

To co zabieramy na wyprawę świadczy o nas samych

Chyba nie przesadziłem z tym określeniem, bowiem faktycznie po zawartości plecaka turystycznego można bardzo łatwo rozpoznać kogoś, kto na outdoorową wycieczkę idzie po raz pierwszy, a kto górskie szlaki traktuje jak swój drugi dom.

Ile to już razy spotykało się na swojej drodze imprezowiczów w japonkach i z butelkami w dłoniach, którzy wpadli na genialny pomysł wyjścia w góry, tylko po to, żeby później angażować siły ratownicze, żeby ich odnalazły i sprowadziły do hoteli? Dlatego wybierając się w góry trzeba zachować zarówno trzeźwość umysłu jak i zdrowy rozsądek, a przede wszystkim dobrze się do takiej wyprawy przygotować logistycznie.
 

Staraj się wyprzedzać sytuację

Idąc w góry zawsze powinniśmy sprawdzić prognozę pogody w naszym rejonie i upewnić się, że warunki na wymarsz są odpowiednie. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że nawet najdokładniejsze prognozy pogody nie muszą się sprawdzać w 100%, szczególnie w górach, gdzie zawirowania pogodowe to codzienność.

Mając świadomość sytuacji należy być przygotowanym na każdą ewentualność i nawet, gdy świeci słońce, a na niebie nie ma nawet jednej chmury warto zabrać ze sobą kurtki przeciwdeszczowe, lub specjalne wodoodporne peleryny, które uchronią nas i nasz sprzęt przed zamoknięciem. Zważywszy na rozmiary i wagę typowych kurtek przeciwdeszczowych (wiele modeli po złożeniu mieści się w kieszeni) nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, aby nie zabierać ich ze sobą na każdy górski wypad.
 

Ciepła strawa i bezpieczny sen

W przypadku, kiedy nasza wyprawa się przedłuża, lub od początku planowaliśmy nocleg pod gołym niebem, nie może w naszym wyposażeniu  zabraknąć sprzętu, dzięki któremu poradzimy sobie z zimnymi nocami i będziemy w stanie przygotować ciepły posiłek lub rozgrzewające napoje. Trzeba pamiętać, że nie wszędzie można rozpalać ogniska, więc żeby zagotować wodę czy przygotować strawę warto zainwestować w kuchenki turystyczne.

Ich bezpieczne i równomiernie rozłożone palniki można rozpalić niemal w każdych warunkach i błyskawicznie przygotować wszystko co będzie nam potrzebne do regeneracji swoich sił.
 

Oczywiście, żeby bezpiecznie spędzić noc powinniśmy zabrać ze sobą namioty i śpiwory, jednak o tym sprzęcie jak i o wielu innych opowiemy sobie w drugiej części poradnika pt. „Turystyczny przybornik cz.2”.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena