Poznań to historyczne serce Wielkopolski i jedno z najciekawszych turystycznie miast w Polsce, w którym nowoczesność współgra w idealnej harmonii z burzliwą historią skrywaną przez zabytkowe budowle, a tętniące życiem place i ulice ze spokojnymi parkami i ogrodami. W tym poradniku opiszemy wszystko to, co powinieneś wiedzieć, jeżeli planujesz odwiedzić Poznań!

Data dodania: 2017-10-06

Wyświetleń: 1034

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poznań – niezbędnik turystyczny

Co warto zwiedzić w Poznaniu?
Temat ten jest tak obszerny, że zasługuje na osobny artykuł... a raczej całą serię artykułów. Wymienimy więc wyłącznie najciekawsze naszym zdaniem miejsca.

  1. Parki, ogrody i tereny zielone: 
    • Jezioro Maltańskie – olbrzymi zbiornik wodny, wokół którego (i na którym) znajdują się liczne atrakcje: od parku linowego aż po... stok narciarski.
    • Park Cytadela – spokojny park pełen zabytków, muzeów i pomników. Idealne miejsce do zadumy i ucieczki od zgiełku miasta.
    • Palmiarnia Poznańska – czyli egzotyczna podróż po świecie bez ruszania się z miasta.
    • Stare i Nowe Zoo – świetna alternatywa, jeśli zamiast podziwiania flory wolimy obcowanie ze zwierzętami.
    • Ogród Botaniczny UAM – dom tysiąca roślin i dobre miejsce na wycieczkę edukacyjną z dziećmi.
  2. Zabytki i miejsca historyczne
    • Stary Rynek – jak wiele zabytków można zmieścić na ograniczonej przestrzeni? Przekonajcie się sami ;)
    • Ratusz w Poznaniu – budynek ten mieści w sobie muzeum, ale prawdziwą atrakcją są słynne poznańskie koziołki.
    • Fara Poznańska – przepiękna bazylika dla (nie tylko) miłośników sztuki sakralnej.
    • Ostrów Tumski – miejsce narodzin miasta.

Informacja turystyczna
W Poznaniu znajduje się wiele punktów informacji turystycznej z Centrum Informacji Miejskiej na czele, które posiada następujące placówki:

  • CIM Arkadia przy ul. Ratajczaka 44,
  • CIM na Starym Rynku 59/60,
  • CIM w holu Dworca PKP przy ul. Dworcowej 2,
  • CIM w Porcie Lotniczym Ławica przy ul. Bukowskiej 285,
  • CIM w Holu Wschodnim Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 14.

Odnaleźć się w Poznaniu pomaga System Informacji Miejskiej, czyli sieć znaków i drogowskazów ułatwiająca dotarcie do szczególnie interesujących miejsc w mieście. 

Warto w tym miejscu wspomnieć również o Poznańskiej Karcie Turystycznej, która po zakupie umożliwia darmowy wstęp do większości muzeów w Poznaniu, a ponadto atrakcyjne zniżki w obiektach sportowo-rekreacyjnych, w Palmiarni i w Zoo, a także w restauracjach. Takie bonusy trwają w zależności od wybranej wersji Karty 1, 2 lub 3 dni.

Jak poruszać się po Poznaniu?
Najprościej, chociaż z pewnością nie najtaniej, będzie skorzystać z usług jednej z kilkunastu działających w mieście korporacji taksówkowych lub z usług niezależnych taksówkarzy. W centrum miasta postoje taxi można znaleźć przede wszystkim przy Dworcu PKP oraz PKS, przy centrach handlowych, przed Poznańskim Centrum Finansowym oraz przy ul. 3 Maja i Szymańskiego.

Taniej będzie skorzystać z komunikacji miejskiej, która w Poznaniu funkcjonuje bardzo sprawnie. Kursuje tutaj 20 linii tramwajowych oraz ponad 50 linii autobusowych, którymi dostaniemy się w każde interesujące miejsce w mieście. W zależności od potrzeb możemy zaopatrzyć się w bilety 10 i 40-minutowe oraz 1, 2, 3 i 7-dniowe. Bieżący rozkład oraz szacowany czas przejazdu można sprawdzić w internecie, na specjalnej aplikacji oraz na samych przystankach.

Wielką atrakcją turystyczną są miejskie linie turystyczne, dzięki którym możemy na chwilę cofnąć się w czasie i przejechać się po mieście zabytkowym tramwajem lub autobusem. Ciekawą opcją jest również Kolejka Parkowa Maltanka, która zabierze nas w krótką, ale pełną wrażeń podróż od Nowego Zoo na stację Maltankę.

Dla wielu osób najciekawszą opcją pozostaje jednak przemieszczanie się o własnych siłach. Spacer zabytkowymi uliczkami Starego Rynku czy też przechadzanie się wśród ukrytych w zieleni alejek parkowych pozwoli nam odkrywać małe cuda, których w Poznaniu jest naprawdę bez liku.

Gdzie spać w Poznaniu?
Baza noclegowa Poznania robi wrażenie: znajduje się tu kilkaset obiektów od skromnych moteli po luksusowe apartamenty. Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, to prawdopodobnie zamiast hoteli będą nas interesować tańsze hostele. Tutaj mamy w czym przebierać, gdyż sporo jest obiektów, które oferują rozsądny kompromis między ceną noclegu a jego komfortem. Warto posiłkować się opiniami poprzednich gości na portalach rezerwacyjnych czy w Google.

Zadajmy więc sobie ponownie pytanie: czy warto odwiedzić Poznań? Jak najbardziej! Ten siłą rzeczy pobieżny i skrótowy artykuł jest zaledwie przedsmakiem tego, co ma do zaoferowania Miasto Doznań. Chcecie zwiedzić najciekawsze miejsca Poznania? Zarezerwujcie sobie długi weekend, a może uda Wam się "zaliczyć" małą ich część ;)

Licencja: Creative Commons
0 Ocena