Mnemotechniki często uważane są za sztuczki, które tak naprawdę nikomu nie służą. Okazuje się jednak, że ich zalety doceniali już starożytni i to oni właśnie rozwijali metody pamięciowe, którymi posługujemy się do dzisiaj. Odkryli tajemnicę pamięci i potrafili ją wykorzystać. Dlaczego by nie pójść w ich ślady?

Data dodania: 2008-07-01

Wyświetleń: 3612

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Wiedzieć jest niczym, wyobrazić sobie – wszystkim”
Anatol France


Ludzie od wieków zafascynowani są możliwościami mózgu. Od wieków też szukają metod na to, by korzystać z niego w jak największym stopniu. Ich wysiłki dotyczą m.in. poprawy pamięci. W tym celu stworzyli liczne techniki ułatwiające zapamiętywanie. Jak się okazuje, to właśnie dzięki nim greccy mówcy i rzymscy senatorowie byli mistrzami retoryki. Mogli zapamiętać tysiące informacji, korzystając z wyobraźni i skojarzeń.

Wyobraźnia ważniejsza niż wiedza
Te słowa Alberta Einsteina dają do myślenia. Nie chodzi o to, że wiedza nie jest ważna, ale o to, by pokazać, że nasza wyobraźnia jest zwykle niedoceniana. A przecież to ona pozwala odkrywać, szukać niezbadanych dotąd dróg rozwoju, odważyć się na poszukiwanie nieznanego.
Wiedza pozwala nam systematyzować i przetwarzać istniejące już informacje, poznawać rzeczy i klasyfikować je według znanych nam już schematów. Wspiera również wyobraźnię w realizacji marzeń, jakie powstają w naszej głowie. Ale to wyobraźnia dodaje naszemu życiu kolor i smak.
Niestety, powszechnie uważana jest za słabość, łączona jedynie z fantazjowaniem i na każdym kroku deprecjonowana na rzecz bardziej realistycznego podejścia, kojarzonego ze zdrowym rozsądkiem.

SKOJARZENIA - klucz do naszej pamięci
Pamięć zamienia nasz mózg w nieskończenie wielki magazyn. Wszystko, co widzimy, słyszymy, czujemy bardziej lub mniej świadomie zostaje zarejestrowane przez nasz mózg i umieszczone w pamięci – najpierw krótkotrwałej, a następnie długotrwałej. Nie zawsze jednak wiemy, że dana informacja tam jest. Aby ją odnaleźć, potrzebujemy jakiejś wskazówki, klucza, który otworzy właściwą szufladę i będziemy mogli wydobyć z niej niezbędne nam, w danym momencie, informacje.
Dzięki skojarzeniom nasza pamięć odblokowuje się błyskawicznie. Chcesz wiedzieć, jak to działa? Pomyśl np. o drzewie. Co widzisz gdy słyszysz lub czytasz to słowo?
drzewo-> las, dom, liście, kasztanowiec, choinka

Każdy z nas przywoła inne informacje. Skojarzenia są bardzo indywidualne. Powstają automatycznie, często musimy je tylko „wyłapać”, by móc korzystać z materiałów dzięki nim zakodowanych. Jeśli świadomie kodujesz jakiś materiał, pamiętaj o kilku zasadach, jakimi rządzi się Twoja pamięć.
Zapamiętujemy obraz i ruch. Im bardziej kolorowy i absurdalny jest widok, tym lepiej go zapamiętamy. Ponadto nasza pamięć przyjmuje chętniej rzeczy kojarzone z humorem, przesadą, radością czy erotyką. Jeśli dodatkowo umieścimy w wyobrażeniach siebie samych, możemy być pewni, ze na długo pozostaną one z nami. Jak zapamiętać to wszystko? Oto podpowiedź: OBRAZ + AKCJA
Obrazy pozytywne
Barwa
Ruch
Absurd i humor
Związki
Przesada
Liczby, numeracja
Uszczegółowienie
Synestezja, wrażenia zmysłowe
Amor, czyli erotyka
Kolejność, porządek
Codzienność - niecodzienność
Ja w obrazach
Aktywne wyobrażenia
(źródło: http://pl.wikibooks.org/wiki/Organiczna_technika_studiowania )

Mnemotechniki i ich zastosowanie
Jest wiele technik ułatwiających zapamiętywanie. Każda z nich jest odpowiednia do kodowania innego rodzaju materiału. Najbardziej popularne to: GSP, rzymski pokój, łańcuchy pamięciowe, kotwice (punkty na ciele). Oto wskazówki do czego służą i jak z nich korzystać.
GSP – Główny System Pamięciowy, najbardziej przydatny do zapamiętywania dat lub długich ciągów liczbowych (nr konta, piny, kody). Cyfry zamieniane są na litery, według klucza:
0 S, Z
1 D, T
2 N
3 M
4 R
5 L
6 J
7 G, K
8 F, W
9 B, P
Następnie ciągi cyfr zamieniane są na wyrazy, np.: 1410 – ToR DoS. Warto stworzyć zależności pomiędzy sąsiadującymi wyrazami i na zasadzie swobodnych skojarzeń ułożyć historyjkę. Ważne, aby cyfry, które kodujemy były zapisane wielkimi literami, a pozostałe małymi. Łatwiej będzie nam wtedy zapamiętać.
Rzymski pokój – technika bardzo przydatna w zapamiętywaniu dużych ilości informacji. Należy wyobrazić sobie jakieś pomieszczenie, np. swój pokój, z najdrobniejszymi szczegółami, meblami, ozdobami itd. Następnie pojedyncze zagadnienia które musimy zapamiętać, zamieniamy na obrazy i łączymy z poszczególnymi elementami znajdującymi się w pokoju. Tworzymy barwną, zabawną historyjkę, która ułatwi nam zapamiętanie trudnego materiału, a dodatkowo dostarczy zabawy poprzez szukanie skojarzeń pomiędzy np. doniczką a mięśniem gładkim.
Kotwice (haki) – zapamiętując np. listę zakupów czy kolejne punkty prezentacji możemy skorzystać z czegoś, co zawsze jest z nami – z naszego ciała. Do połączenia kolejnych informacji z poszczególnymi częściami naszego ciała używamy oczywiście skojarzeń. Biegnące za nami i gryzące nas w kostki pomidory, to niezapomniany widok J

Jak każda nowa metoda mnemotechniki wymagają ćwiczeń. Nikt nie obieca, że to zadziała od razu i bez wysiłku. Praktyka czyni mistrza. A w przypadku pracy z wyobraźnią, praktyka może być bardzo przyjemna.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena