Przede wszystkim skład
Cel wykonywania zabiegu jest w przypadku peelingu powszechnie znany: chodzi przede wszystkim o usunięcie obumarłych komórek naskórka. Jednak mając odpowiednią wiedzę można pokusić się o wnikliwą analizę składu niektórych kosmetyków: wiele peelingów zawiera substancje, które przyspieszają obumieranie komórek, na przykład poprzez działanie wysuszające. Peeling, o czym nie każdy wie, może zostać wykorzystany także jako zabieg tonizujący, normalizujący i przywracający fizjologiczną równowagę, ale tylko pod warunkiem, że używane kosmetyki nie prowadzą do patologii na przykład w obrębie gruczołów łojowych lub nie uszkadzają błony komórkowej (w przypadku wielu peelingów dodawany jest silny detergent, SLS, który właśnie tak działa).
Jak często powtarzać zabieg?
Na etykietach peelingów zwykle umieszczona jest informacja o tym, że zabieg należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. W zasadzie jest to prawdą, ale tutaj także należy wziąć poprawkę na fakt, że wartość tak jest również w pewnym zakresie zmienna. Jeśli poza peelingiem nie zostanie zastosowany żaden inny zabieg pielęgnacyjny, usunięcie martwych komórek może spowodować również podrażnienia naskórka, niekiedy nawet niewidoczne od razu, ale znacznie osłabiające skórę. W takim przypadku często w ogóle należy zrezygnować z peelingów mechanicznych i wybrać preparaty enzymatyczne. Wiele osób używa peelingu również przy nadkażonych (czarnych) zaskórnikach – jest to wprawdzie czasem przedstawiane jako zabieg zalecany, ale peeling w takim przypadku zwiększa ryzyko dalszych zakażeń i pogorszenia stanu skóry.
Przygotowanie do peelingu i zakończenie zabiegu
O ile w przypadku zakończenia zabiegu można znaleźć wiele porad, w tym tę, która każe po zabiegu skórę odżywić odpowiednio dobranym kremem, o tyle już informacji o tym, jak skórę przygotować do peelingu, jest zdecydowanie mniej. Przede wszystkim zatem należy skórę umyć i – szczególnie przed pierwszym zastosowaniem danego preparatu – przez kilka dni właściwie odżywiać, aby wzmocnić żywą tkankę, co zmniejszy ryzyko podrażnień. W ramach przygotowania do peelingu niekiedy zaleca się także wykonanie parówki, takiej samej, jak przed nałożeniem maseczki. Pozwala to na głębsze oczyszczenie i zmiękcza naskórek, który w ten sposób staje się mniej podatny na uszkodzenia, natomiast oddzielone w ten sposób martwe komórki łatwiej się usuwa.
Jak nakładać peeling?
Bardzo ważne jest dla uzyskania maksymalnej efektywności, aby peeling właściwie aplikować. Należy przede wszystkim używać jak najmniejszej siły, a dłoń prowadzić ruchem kolisto-posuwistym, dzięki czemu oderwane martwe komórki nie są „wciskane” w pory skóry, ale delikatnie usuwane z powierzchni żywej tkanki. Ruchy koliste pozwalają na usunięcie komórek w maksymalnej ilości. Należy jednak przy tym pamiętać, że zabieg taki jak peeling musi być wykonywany dość szybko – sam preparat powinien zostać natychmiast po zakończeniu zabiegu usunięty, aby uniknąć uszkodzenia skóry przez bardziej agresywne substancje chemiczne. Jeśli korzystasz z peelingu, który może również służyć jako maska, pamiętaj, że oba te zastosowania są niezależne, a więc maskę nakłada się po zmyciu preparatu, jeśli był wcześniej stosowany jako peeling.