Wiele kobiet zapomina o peelingu w swojej codziennej pielęgnacji. Niesłusznie! Skóra powinna być dobrze oczyszczona, ponieważ dzięki temu będzie aksamitnie gładka. Peeling do ciała zawiera grube drobinki, takie jak: zmielone pestki owoców, kryształki soli morskiej lub cukru, łupiny orzechów. Taki zabieg należy wykonywać raz w tygodniu i stosować na wilgotną skórę. Podczas peelingu pobudzone zostaje krążenie krwi, dzięki temu zwiększa się ilość produkowanych włókien kolagenu i elastyny. Poprawia to znacznie kolor i jędrność skóry. Rynek kosmetyczny oferuje różne rodzaje peelingów, dlatego warto wybrać taki, który będzie idealnie odpowiadał potrzebom naszej skóry. Skóra delikatna i skłonna do podrażnień potrzebuje łagodnych substancji ścierających, taki jak: zmielone pestki owoców, łupiny orzechów, nasiona. Po takim zabiegu koniecznie trzeba spłukać ciało wodą. Peeling enzymatyczny jest dobry dla cery naczynkowej, suche i wrażliwej. W ich skład wchodzą enzymy z owoców i ziół, alfa-hydroksykwasów lub kwasów owocowych. Peeling enzymatyczny należy nanieść równomiernie na oczyszczoną skórę i pozostawić na 10-15 minut, jak maseczkę. Peelingi gommage to połączenie drobinek ścierających i enzymów. Idealny do skóry skłonnej do alergii. Po zastosowaniu każdego rodzaju peelingu zaleca się nałożenie maseczki, bowiem skóra pozbawiona martwego naskórka lepiej wchłania cenne składniki odżywcze.
Kiedy najlepiej stosować peeling, a kiedy go lepiej unikać?
Przede depilacją wskazane jest wykonanie peelingu, ponieważ zabieg poruszy cebulki włosków i dadzą się tym samym łatwo usunąć. Natomiast bezpośrednio po depilacji nie należy stosować peelingu, ponieważ skóra jest podrażniona i musi się najpierw zregenerować. Jeśli chcemy nałożyć samoopalacz i zależy nam na tym, aby skóra była równomiernie opalona to peeling jest niezbędny. Jeśli planujemy wyjście na plażę i opalanie się to należy unikać zabiegów złuszczających. Słońce może działać niezwykle intensywnie na na "odrogowacony" naskórek”, a to może grozić poparzeniem. Dodatkowo niektóre enzymy są fototoksyczne. Złuszczanie naskórka nie jest wskazane w przypadku skóry podrażnionej, trądzikowej, ponieważ zabieg może zintensyfikować objawy. Peeling to też SOS przed wielkim wyjściem, ponieważ bardzo szybko poprawia wygląd ciała. Skóra jest pełna blasku, miękka w dotyku oraz wyraźnie wygładzona i rozjaśniona.
Skuteczny peeling można przygotować w domowych warunkach. Dobrą metodą do fusy z kawy, które wymieszane z żelem pozwalają uzyskać mazistą konsystencję. Z kolei sól z oliwą świetnie nawilża ciało i złuszcza martwy naskórek. Ciekawym rozwiązaniem jest też cukier w duecie z oliwą. Możesz dodatkowo wzmocnić preparat aromatycznym cynamonem, miodem lub rozpuszczoną czekoladą. Z kolei zmielone migdały lub orzechy można wymieszać z oliwą, balsamem lub jogurtem.