Na pewno nieraz zastanawialiśmy się jak będzie wyglądać budownictwo przyszłości, czy będzie tanie, bezpieczne i czy będzie znacznie różnić się od naszych obecnych domostw. A może przyjdzie nam żyć w "szklanych domach"?

Przenieśmy się na chwilę myślami do momentu, który nie jest szczególnie lubiany przez większość społeczeństwa, a u niektórych wywołuje nawet reakcje podobne jak te u filmowego Adasia z „Dnia Świra” czyli do konieczności porannego wstawania. Z reguły jest to wyobrażenie pejoratywne, gdzie głowa podpowiada „wstawaj, znów się spóźnisz!”, zaś serce „jeszcze dwie minuty”. Brzmi znajomo?

A teraz wyobraźmy sobie sytuacje, gdzie godzinę przed porą wstawania dom zaczyna ustawiać odpowiednią temperaturę na podstawie sytuacji meteorologicznej jaka panuje za oknem oraz przede wszystkim na podstawie naszych przyzwyczajeń. Gdy temperatura jest już idealna, z głośników zaczynają dobiegać dźwięki naszej ulubionej muzyki, zaś rolety delikatnie zaczynają się podnosić, aby nasz wzrok mógł stopniowo przyzwyczaić się do jasności. Teraz najtrudniejsze – wstać. Czujniki ruchu od razu wykrywają ten zamiar uruchamiając lekko przyciemnione światło, które bezpiecznie odprowadza Cię do łazienki. Tam czeka już na Ciebie wanna z gorącą wodą, która ma jest istotnym punktem w idealnym rozpoczęciu idealnego dnia. W tym czasie ekspres do kawy przygotowuje Twoją ulubioną małą czarną, zaś telewizor wyświetla najistotniejsze informacje z kraju i ze świata. Następnie wracasz do wywietrzonej już sypialni i ubierasz się odpowiednio do zaprezentowanych na ekranie warunków atmosferycznych. Wychodząc wyłączasz automatycznie wszystkie urządzenia, blokujesz drzwi i ustawiasz alarm za pomocą telefonu komórkowego.

Powyższy opis pokazuje istotę domu inteligentnego, którego główną ideą jest maksymalizacja komfortu i wygody wszystkich jego mieszkańców. Zazwyczaj system oparty jest również na rozwiązaniach, które pozwalają znacznie obniżyć koszty użytkowania, dzięki zastosowaniu alternatywnych źródeł energii oraz oszczędnego wydatkowania wszystkich urządzeń.

Czy taki dom jest bezpieczny? Z całą pewnością. Jednym z priorytetów ma być właśnie ochrona, zarówno ludzkiego życia i zdrowia, jak i dobytku przed ewentualnymi włamywaczami. Jest to możliwe dzięki licznym funkcjom zapewniającym skuteczne działania w czasie pożaru, czy też liczne alarmy oraz samoczynne urządzenia sygnalizujące, że w domu cały czas ktoś jest.

Czy taki dom jest drogi? To zależy jak na to spojrzeć. Większe koszty inwestycji mogą szybko się zwrócić, dzięki obniżonym kosztom użytkowania takiego domu jak np. ogrzewanie, prąd czy woda. Dodatkowo dochodzą również korzyści płynące z bezpieczeństwa oraz komfortu mieszkania, co przecież też ma swoją ogromną wartość.

Licencja: Creative Commons