Sposób działania
Serwer www to nic innego, jak po prostu komputer. Jest on zawsze włączony i podłączony do Internetu, a tam zainstalowane są specjalne programy potrzebne do wykonywania usług internetowych. Każdy serwer posiada swoje własne IP oraz, najczęściej, nazwę domeny. Na przykład, gdy ktoś wpisze w przeglądarce adres http://www.google.pl/, tym samym wyśle zapytanie do serwera, którego domeną jest właśnie google.pl.
Oprócz IP, serwer www powinien mieć uruchomiony program serwerowy, czyli protokół http. Może mieć dowolną nazwę, jednak utarło się, że serwer www nazywa się po prostu WWW. Przykładowo, jeśli nasza domena to wirtualnapolska.pl, wtedy adres serwera będzie brzmieć: www.wirtualnapolska.pl. Podobnie jest z nazwami firm. Końcówka .com oznacza tu po prostu commerce. Nie jest to jednak obowiązkowe oznaczenie.
Zastosowanie
Serwer www udostępnia nam przestrzeń dyskową oraz narzędzia do jej administracji. Co więc daje taka przestrzeń? Dzięki serwerowi www mamy możliwość tworzyć swoje strony internetowe, odbierać i wysyłać pocztę elektroniczną, prowadzić i zarządzać rozległymi bazami danych, a także obsługiwać wiele domen i organizować usługi internetowe.
Niezawodny serwer www powinien funkcjonować bez zarzutu i zapewniać stałe bezpieczeństwo danych. Warto wiedzieć, że zazwyczaj jeden taki komputer jest wyspecjalizowany w innym zadaniu. Jeden obsługuje pocztę elektroniczną, inny z kolei zarządza danymi, a jeszcze inny specjalizuje się w budowie stron internetowych.
A które z dostępnych serwerów www są najczęściej używane? Dane serwisu Netcraft z 2014 podają następujące statystyki:
-
Microsoft – 37%
-
Apache – 35%
-
nginx – 14%
-
Google – 2%.
Ważne więc, by posiadać odpowiednią wiedzę o tym, czy jest i jak działa serwer www. Dzięki temu będziemy mogli w stu procentach wykorzystać potencjał komputera i osiągnąć zamierzone wyniki.