Gry dzielą się na gatunki takie jak dla dzieci, logiczne, akcji, strategiczne, cRPG, MMO, muzyczne, sportowe, przygodowe, FPP, FPS, symulatory, zręcznościowe, samochodowe i walki.
cRPG - computer Role Playing Game czyli gra fabularna. Można pokusić się o stwierdzenie, że gracz decyduje o wszystkim. Do najważniejszych cech tego gatunku zaliczamy nieliniową fabułę, duży otwarty świat i rozwój postaci. który możemy eksplorować. W centrum rozgrywki jest główny bohater lub grupa postaci nazywanych ,,drużyną”. Naszym celem jest uratowanie świata przed złymi mocami. Przykładami tego typu gier jest Dragon Age lub rodzimy Wiedźmin.
Sportowe - podobnie jak w prawdziwym sporcie najważniejsza jest współrywalizacja. Gry te posiadają elementy zręcznościowe i strategiczne. Na ekran komputera zaadaptowano takie sporty jak piłkę nożną, koszykówkę, futbol amerykański, golf czy też sporty walki.
Strategiczne - w tych grach nieocenione okazuje się zmysł taktyczny i przewidywanie skutków naszych decyzji. Celem gracza jest zdominowanie pozostałych przeciwników i przejęcie ich terenów ze wszystkimi dobrodziejstwami. Świat jest zróżnicowany - historyczny lub fantasy. Jedne z najbardziej rozpoznawalnych gier strategicznych są Europa Universalis i World of Warcraft.
FPP - jest to gra z perpektywy pierwszej osoby. Nie widzimy naszej postaci. Wszystkie wydarzenia obserwujemy poprzez oczy naszej postaci. Dzięki temu zabiegowi niejako wchodzimy w skórę naszego bohatera. Najczęściej spotykamy tą perspektywę w grach FPS czyli first person shooter. Gry, w których występuje ta perspektywa to np. Battlefield, Deus Ex, Counter-Strike czy też samochodówki takie jak Colin McRae Rally i Forza Horizon.
TPP - są to gry z perspektywy trzeciej osoby. Widzimy więc całą postać naszej postaci. Widzimy więc obszerniejszy teren świata gry niż w grach FPP. Akcja dzieje się niezwykle dynamicznie więc kamera jest w ciągłym ruchu, dając graczowi najlepszy z możliwych przegląd obecnej sytuacji. Świetnymi przykładami gier z perspektywy 3 osoby są serie GTA i Tomb Raider.