Zjawiskiem coraz bardziej powszechnym jest to, że pacjenci przychodzący do gabinetu lekarza medycyny estetycznej posiadają już podstawową wiedzę na temat zabiegów, leków i wyrobów stosowanych w gabinetach.

Data dodania: 2014-11-27

Wyświetleń: 1834

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Botoks i kwas hialuronowy? - razem czy osobno?

Co więcej, wielu pacjentów przychodzi z bardzo konkretnie określonymi oczekiwaniami lub nawet samemu „zamawia” wykonanie np. botoksu (zwyczajowa nazwa zabiegu z użyciem toksyny botulinowej) lub korekty zmarszczek kwasem hialuronowym. Czym jednak różni się botoks od kwasu hialuronowego? Czy można stosować je wymiennie, razem czy osobno?

Zarówno kwas hialuronowy jak i toksyna botulinowa są najczęściej stosowanymi produktami w gabinetach medycyny estetycznej. Są to jednak dwa całkowicie różne produkty zarówno pod względem właściwości chemicznym, sposobu działania jak i pod względem wskazań.

Toksyna botulinowa (potocznie nazywana botoksem) jest neurotoksyną o budowie białkowej, która poraża mięśnie poprzez tworzenie trwałych połączeń z płytką nerwowo-mięśniową. Wraz z tworzeniem się nowych połączeń efekt działania botoksu ustępuje czyli jest całkowicie odwracalny.Jest to substancja egzogenna, której średni czas działania wynosi ok. 6 miesięcy. Botoks w medycynie jest stosowany w leczeniu stanów chorobowych takich jak np. kurcz powiek, połowiczy kurcz twarzy, achalazja przełyku, stopa końsko-szpotawa, nadpotliwość. Natomiast w medycynie estetycznej botoks używany jest w celu likwidacji zmarszczek mimicznych twarzy takich jak np. lwia zmarszczka, zmarszczki poprzeczne czoła i kurze łapki. Przeciwwskazaniami do stosowania botoksu są ciąża, okres karmienia piersią, nadwrażliwość na składniki preparatu i zmiany zapalne w miejscach wkłuć.

Kwas hialuronowy pod względem budowy chemicznej jest glikozaminoglikanem, czyli wielocukrem, który występuje we wszystkich organizmach żywych. Znajduje się nie tylko w skórze, ale również np. we krwi i soczewce oka. Jest to substancja, która ma niesamowite zdolności wiązania wody. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać ok. 250 cząsteczek wody i ta jego właściwość jest wykorzystywana w medycynie estetycznej.Kwas hialuronowy stosowany jest do wypełniania zmarszczek, przywracania utraconej objętości twarzy i nadawania odpowiedniego kształtu np. ustom. Ta najskuteczniej nawilżająca substancja jest również podstawowym składnikiem koktajli do mezoterapii. Jednak kwas hialuronowy deponowany w skórze w trakcie zabiegu mezoterapii jest kwasem nieusieciowanym. Oznacza to, że ten preparat wchłonie się stosunkowo szybko ( średnio do ok.7 dni), a sam zabieg należy wykonać w serii, gdyż dopiero wtedy będzie widoczny efekt jego działania. Przeciwwskazaniami do stosowania iniekcji z użyciem kwasu hialuronowego są: ciąża, karmienie piersią, wszelkie choroby o podłożu autoimmunologicznym, skłonność do powstawania blizn przerostowych, stany zapalne skóry w miejscach wkłuć, aktywna opryszczka, nadwrażliwośćna kwas hialuronowy, aktywne procesy nowotworowe. Należy pamiętać o tym, że zabiegi wygładzania zmarszczek kwasem hialuronowym są wysoce skuteczne, lecz nie jednorazowe. Po okresie ok.6-12 miesięcy ( w zależności od preparatu i cech osobniczych pacjenta) preparaty kwasu hialuronowego ulegają degradacji i dlatego też, w celu utrzymania efektu zabiegi te należy powtarzać.

Botoks  kwas hialuronowy są diametralnie różniącymi się od siebie substancjami, posiadającymi inne zastosowania w medycynie estetycznej. Nie mogą być stosowane wymiennie, natomiast należy stosować je razem zachowując prawidłowy odstępu czasu i odpowiednią kolejność. Prawidłowo wykonany zabieg powinien zacząć się od relaksacji mięśni twarzy botoksem, a dopiero po lub w trakcie wizyty kontrolnej (zazwyczaj po dwóch tygodniach) powinno rozpocząć się wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona