Te trendy uległy zmianie, a medycyna estetyczna ewoluowała by obecnie zajmować się nie tylko pojęciem piękna, lecz również kondycją skóry, profilaktyką przeciwstarzeniową, usuwaniem oznak upływającego czasu jak np. zmarszczki, przebarwienia czy rozwiązywaniem problemów takich jak np. wypadanie włosów, blizny potrądzikowe.
Do dyspozycji lekarza medycyny estetycznej dostępny jest szeroki wachlarz zabiegów z użyciem różnych leków, preparatów, wyrobów medycznych i urządzeń. Co jakiś czas na polskim rynku medycyny estetycznej pojawiają się zupełnie nowe, innowacyjne zabiegi. Jednak w ofercie gabinetu każdego lekarz medycyny estetycznej można wyodrębnić grupę zabiegów, który zawsze były i najprawdopodobniej zawsze będą podstawą profilaktyki przeciwstarzeniowej. Tymi zabiegami są: botoks, kwas hialuronowy i mezoterapia.
Dlaczego akurat botoks, kwas hialuronowy i mezoterapia są podstawowymi zabiegami oferowanymi przez lekarzy medycyny estetycznej? Odpowiedź jest prosta- są to nie tylko najpopularniejsze, ale również najskuteczniejsze i najkorzystniejsze cenowo zabiegi.
Botoks (toksyna botulinowa) jest najskuteczniejszą metodą walki ze zmarszczkami mimicznymi twarzy. Botoks jest znanym lekiem, który używany jest m. in. w neurologii, okulistyce i ortopedii, skutecznie i odwracalnie likwiduje zmarszczki dynamiczne okolic twarzy takich jak np. czoło, okolica międzybrwiowa czy okolica oka. Coraz częściej botoks wykorzystywany jest do leczenia nadpotliwości, natomiast badania nad jego właściwościami przeciwmigrenowymi są wysoce obiecujące. Owszem na rynku medycyny estetycznej pojawiły się inne metody usuwania zmarszczek mimicznych twarzy tj. bezpośrednie działanie na nerw twarzowy, jednak ta metoda ma zdecydowanie mniej zwolenników na rynku polskim.
Iniekcje kwasu hialuronowego (HA to skrót z ang. hyaluronic acid) są najbardziej skuteczną metodą wypełniania zmarszczek i przywracania objętości twarzy, nieinwazyjnej korekty kształtu nosa lub ust. Obecnie na rynku medycyny estetycznej nie istnieje żaden inny preparat, który dorównałby właściwościom kwasu hialuronowego.HA występuje fizjologicznie w naszej skórze, gdzie pełni funkcje m. in. nawilżające, natomiast podany w iniekcji wypełnia, wiąże wodę i stymuluje naszą skórę do przebudowy. Niewielu z nas wie, że już w wieku ok. 40 lat zawartość kwasu hialuronowego w tkance łącznej spada o 50%, a w wieku ok. 60 lat stanowi już tylko ok. 90 % wartości wyjściowej (w porównaniu do skóry noworodków).
Kwas hialuronowy jest również wykorzystywany jako podstawowy składnik zabiegów mezoterapii, która jest najskuteczniejszą metoda biorewitalizacji i biostymulacji skóry. Jest to zabieg, którego działanie opiera się na zasadach tak zwanego kontrolowanego „uszkadzania” skóry (CIT czyli skrót od ang. CytoInduction Therapy) z jednoczesnym dostarczaniem składników nawilżających i stymulujących przebudowę. Zabieg mezoterapii to wykonanie licznych nakłuć skóry zgodnie z zasadą: im więcej i im gęściej tym lepiej. Przykładowy skład koktajlu do mezoterapii anti-aging to kwas hialuronowy i kompleks aminokwasowo-witaminowy, natomiast w koktajlu do mezoterapii stosowanej leczenia wypadania włosów znajdziemy np. biotynę, dekspantenol, peptydy biomimetyczne i kwas hialuronowy.
Oczywiście oferta gabinetów medycyny estetycznej jest znacznie bogatsza i oprócz zabiegów z użyciem botoksu, kwasu hialuronowego czy mezoterapii znajdziemy w niej zabiegi z użyciem laserów, peelingów medycznych, nici liftingujących, endermologii, ultradźwięków itd. Nie podlega wątpliwościom, że rynek medycyny estetycznej jest dynamiczny i rozwija się w odpowiedzi na coraz wyższe oczekiwania pacjentów. Jednak bez względu na czy nadchodzących latach medycyna estetyczna przyniesie kolejne innowacyjne zabiegi czy zatrzyma się w miejscu, nadal będzie bazować na trzech głównych filarach jakimi są zabiegi z użyciem botoksu, kwasu hialuronowego i mezoterapii.