Wyjątkowo cichy i nadzwyczaj skuteczny w działaniu tlenek węgla, popularnie nazywany czadem, każdego roku potrafi zebrać obfite żniwo szczególnie mocno uwidaczniające się w podczas okresu grzewczego.

Data dodania: 2014-11-10

Wyświetleń: 2126

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jest to o tyle dziwne zjawisko gdyż istnieje ogromna możliwość swobodnego i w pełni praktycznego zabezpieczenia się przed jego działaniem używając jedynie sprawnie działających czujników dymu i czadu. Te niewielkie urządzenia kosztujące przysłowiowe grosze są w stanie zabezpieczyć każdy dom i życie jego mieszkańców niemal w stu procentach. Dokonując zakupu i montażu profesjonalnego czujnika czadu zwiększamy szybkość wykrycia tego niebezpiecznego gazu w naszym mieszkaniu, co przyczyni się do większego bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać przed nastaniem okresu zimowego.

Główne źródła i przyczyny zaczadzenia:

- Instalacja kominowa - niesprawnie działająca i niesprawdzana przez kominiarza instalacja jest jedną z najczęstszych przyczyn zatrucia czadem. To, dlatego tak ważny jest regularny jej przegląd.

- Urządzenia grzewcze mogące wydzielać tlenek węgla, którymi są między innymi kuchenki gazowe i gazowe podgrzewacze wody oraz różnego rodzaju kozy i kominki dogrzewające pomieszczenia wymagają również regularnego przeglądu.

- Wentylacja pomieszczeń, której często brakuje w wielu pomieszczeniach mieszkalnych staje się również jedną z przyczyn wpływających na zwiększone ryzyko zaczadzeniem tlenkiem węgla.

Zatrucie czadem

Przy zatruciu tlenkiem węgla szczególnie mocno zaczynają być odczuwalne mdłości i ogólne osłabienie mięśni. Nasila się ból głowy i wymioty oraz powstaje specyficzne czerwonawo - różowe skórne zabarwienie widoczne na twarzy. Pojawiają się trudności w oddychaniu poparte oznakami bezdechu przyczyniającego się do utraty przytomności. Jeżeli ratunek nie przyjdzie w odpowiednim czasie dochodzi do śmierci osoby poddanej działaniu czadu. W zależności od stężenia tlenku węgla w pomieszczenie może to trwać od kilku do kilkunastu minut.

Jedynie sprawne działanie urządzeń i właściwe funkcjonowanie wentylacji plus dodatkowy czujnik w pomieszczeniu, w którym znajduje się potencjalne źródło czadu będzie w stanie zapewnić nam ochronę przed tym cichym zabójcą. Wiedzą o tym coraz większe ilości osób jednak jak wskazują statystyki Straży Pożarnej działania te są nadal jednymi z bardziej bagatelizowanych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena