Lokaty bankowe, czyli klasyczne wkłady terminowe, bo tak się w zasadzie to produkty bankowe nazywają, wydają się dość podobne, ale pierwsze wrażenie w tym przypadku nie jest do końca trafne. Poszczególne oferty mogą się istotnie różnić, ale jak to odkryć i wybrać najlepszą ofertę?

Data dodania: 2014-10-13

Wyświetleń: 1866

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową.

Sposób założenia

Lokaty bankowe różnią się – o tym bardzo często klienci banków zapominają – sposobem założenia. Ze względu na wygodę najlepsze są lokaty zakładane przez internet. Cały problem sprowadza się do kliknięcia „załóż lokatę” w systemie transakcyjnym banku i tak naprawdę nie ma co czekać na kolejne okienka czy formularze. Wszystko, co trzeba zrobić, to wybrać lokatę z oferty (zwykle jest ich kilka, ale bywa i kilkanaście). Ewentualne dodatkowe opcje, takie jak automatyczne odnawianie lub forma wyciągu mogą się pojawić, ale nie muszą, to zależy od banku. Tak czy inaczej, nie ma tu żadnych trudnych pytań, wszystko robi się z poziomu bezpiecznego systemu transakcyjnego i bez wstawania z fotela. Wizyta w banku zwykle uniemożliwia na przykład założenie lokaty jednodniowej, bo takie oferty dostępne są tylko w sieci, ale abstrahując nawet od tego – jaki jest sens odwiedzania oddziału banku tylko po to, żeby podpisywać wielostronicową umowę?

Bezpieczeństwo

Nie ma form oszczędzania w 100% bezpiecznych – to mit stworzony przez banki. Prawda jednak jest taka, że BFG pokrywa we wszystkich przypadkach mniej więcej taki sam odsetek wkładów, zatem tutaj nie pojawiają się większe różnice. Oczywiście, nie będzie łatwo znaleźć formy oszczędzania bezpieczniejsze od lokaty, niemniej jednak musisz zdawać sobie sprawę, że historia (i to niedawna, choć akurat nie polska) zna przypadki niewypłacenia zysku, a nawet kapitału. Dotyczy to sytuacji skrajnych, ale jednak – jako klient banku powinieneś o tym wiedzieć. O wiele ważniejszym zagadnieniem jest bezpieczeństwo np. systemu transakcyjnego, w którym obsługiwana jest Twoja lokata. To zagadnienie na tyle szerokie, aby odłożyć jego omówienie na inną okazję, ale zwróć uwagę na to, jak inni użytkownicy tego samego systemu wypowiadają się na temat bezpieczeństwa transakcji internetowych.

Oprocentowanie, terminy i kapitalizacje

Oczywiście podstawowym argumentem, który musi przemawiać za konkretną lokatą, jest jej rentowność. Oszacowanie tego wcale nie jest takie proste, jak się może wydawać, ponieważ zależy od wysokości wkładu, oprocentowania, okresu kapitalizacji i naliczania podatku, a czasem też kilku innych drobiazgów. Gdyby porównywać lokaty „ręcznie”, sprawdzać każdy bank i wszystkie jego propozycje, to zanim wybrałoby się najlepsza lokatę, to kapitał pożarłaby z kretesem inflacja. Właśnie dlatego każdy, kto przymierza się do oszczędzania na lokacie, powinien przejrzeć dobry ranking lokat. To szybszy sposób, a jeśli wybierzesz wiarygodny ranking, to możesz mieć pewność, że będzie on aktualny. To pozwala na dokonanie świadomego wyboru. Czy jest o co walczyć? Wszystko oczywiście zależy od wysokości kapitału, bo im mniejsza kwota do ulokowania, tym mniejsze będą różnice, ale to jeszcze przecież nie oznacza, że skoro mało zyskujesz, to mało tracisz. Może właśnie przy niższych kwotach wpłaty ważniejsze jest, żeby zyskanych odsetek było jak najwięcej.

Szukasz dobrego i wiarygodnego rankingu? Zajrzyj na lokaty-ranking.com!

Wybór lokaty nie jest szczególnie trudny. Tym, co czyni z tego zadania wyzwanie, jest przede wszystkim ilość ofert. Możliwość przejrzenia ich wszystkich jednocześnie, razem z sugestiami profesjonalistów, to na pewno spore ułatwienie, dlatego proszę, nie bagatelizuj nigdy roli porównywarek i rankingów, bo dzięki nim możesz całkiem sporo wygrać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena