Potężne i kilkutonowe maszyny to podstawowy sprzęt w przypadku zakładów pracy o charakterze produkcyjnym czy logistycznym. Jednak z racji ich rozmiarów oraz ogromnej wagi, przemieszczanie tychże maszyn stanowi sporą trudność.

Data dodania: 2014-09-24

Wyświetleń: 888

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dlatego też, na przestrzeni ostatnich lat, istotnie wzrosło znaczenie usługi polegającej na relokacji maszyn, dzięki której możliwy jest transport konkretnego sprzętu w wyznaczone miejsce. Na rynku nieustannie zwiększa się liczba firm specjalizujący się właśnie w przemieszczaniu maszyn o nieprzeciętnych gabarytach.

Firmy zajmujące się relokacją maszyn posiadają odpowiednie i niezbędne do świadczenie tego rodzaju usług zaplecze. Transport maszyny przy ich pomocy może mieć miejsce zarówno w obrębie konkretnego zakładu pracy, np. pomiędzy poszczególnymi halami, jak i na jego zewnątrz. Niezależnie jednak od formy relokacji, niezbędne jest skorzystanie z usług specjalistów dysponujących odpowiednimi pojazdami i urządzeniami oraz których zadaniem jest zaplanowanie całego procesu, a także kontrolowanie poprawności jej realizacji.

Sprzęty wykorzystywane w relokacji maszyn to przede wszystkim naczepy o różnej specyfice, za pomocą których możliwy jest przewóz nienormatywnych ładunków o wadze nawet do 200 ton, a niekiedy nawet większe. Rozwiązanie to umożliwia więc transport m.in. wózków widłowych, suwnic, dźwigów, platform transportowych bądź też innych elementów maszyn.

Najpopularniejszym rodzajem naczep, przeznaczonych do relokacji maszyn, są naczepy niskopodwoziowe, które umożliwiają sprawny załadunek maszyn. Bardzo pomocne są tu również specjalistyczne dźwigi, wnoszące konkretną maszynę na naczepę transportową. Z kolei w przypadku maszyn o nietypowych kształtach, często korzysta się z np. z naczep rozciąganych.

Bardzo ważne jest, aby cały proces relokacji maszyn został szczegółowo zaplanowany. Dlatego też, w przypadku każdego zlecenia, pierwszą z czynności jest opracowanie dokładnego planu relokacji z określeniem terminu i dokładnych procedur realizacji zlecenia. Dalej, należy uzyskać odpowiednie zezwolenia, a następnie zdemontować maszynę i przenieś ją do docelowego punktu, gdzie zostanie przygotowana do transportu. Kolejny etap polega na zabezpieczeniu maszyny na czas załadunku, przemieszczaniu oraz rozładunku i przetransportowaniu jej do wyznaczonego miejsca. W miejscu docelowym należy natomiast odpowiednio przygotować przestrzeń, aby rozmieścić przetransportowaną maszynę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena