Kupno mieszkania przeważnie wiąże się z wielkimi kosztami, dlatego większość z nas decyduje się przeważnie na wynajem. Czasami jednak wybór odpowiedniego mieszkania to nie lada wyzwanie. Od czego zacząć poszukiwania?

Data dodania: 2014-08-30

Wyświetleń: 2627

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wynajem mieszkania - od czego zacząć?

Samodzielnie czy z pomocą pośrednika?

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto zastanowić się, czy sami jesteśmy w stanie znaleźć mieszkanie odpowiadające naszym preferencjom – jeśli nie, warto skorzystać z usług pośrednika – agencji nieruchomości. Taka opcja wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak dla osób, które cenią sobie czas i profesjonalizm – to idealne rozwiązanie. 

Decydując się na samodzielne poszukiwanie mieszkania, musimy uświadomić sobie z czym jest to związane. Na wyszukiwanie i sprawdzenie ogłoszeń musimy przeznaczyć sporo czasu, w kolejnym etapie poszukiwań dochodzą także rozmowy z właścicielami i oglądanie lokali. Na takie rozwiązanie decydują się w szczególności osoby dyspozycyjne. 

Korzystanie z usług pośredników to wygodniejsze oraz bezpieczniejsze rozwiązanie. Pomoże to uniknąć oszustw oraz nieuczciwych ofert. Należy jednak pamiętać, że przed wybraniem biura nieruchomości należy dokładnie sprawdzić jego kwalifikacje, w tym świadectwo licencji zawodowej. Gdy już wybierzemy pośrednika – podpisujemy z nim umowę otwartą lub na wyłączność. Pierwsza daje nam możliwość współpracy z innymi pośrednikami, druga jak sama nazwa wskazuje – umożliwia nam skorzystanie z usług tylko danego biura nieruchomości. Istotną rzeczą podczas podpisywania takiej umowy – jest dokładne jej przeanalizowanie pod kątem kar i niedozwolonych klauzul. Po wyszukaniu interesującego nas mieszkania – jesteśmy zobowiązani zapłacić pośrednikowi prowizję wynoszącą od 50 do 100% miesięcznego czynszu na dane lokum. 

Podstawową rzeczą, jaką powinien zrobić poszukujący nowego mieszkania jest oczywiście poznanie rynku nieruchomości. Zaznajomienie się z cenami odpowiadającymi danej lokalizacji i ilości pomieszczeń należy do pierwszych czynności, które związane są z wynajmem. Należy pamiętać, że w okresie wzmożonego zainteresowania – najczęściej wiążącego się z kolejnym rokiem akademickim, czas odgrywa bardzo ważną rolę. 

Przed podpisaniem umowy koniecznie upewnij się czy wynajmujący jest właścicielem lokalu lub czy posiada odpowiednie pełnomocnictwo. Sprawdź stan mieszkania i sprzętów oraz ustal co zawiera czynsz za najem. W niektórych przypadkach – już po podpisaniu umowy okazuje się, że cena za wynajem jest znacznie wyższa od wcześniej ustalonej. Warto również spisać stan liczników i opisać stan sprzętów w mieszkaniu, by uniknąć późniejszych problemów w razie jakiejkolwiek usterki czy rezygnacji z wynajmowanego lokum. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena