Wiele kobiet w ciąży poszukuje idealnego środka zapobiegającego rozstępom, nierzadko wydając fortunę na coraz to bardziej wymyślne specyfiki. Nie neguję ich działania i efektywności, jestem jednak zwolenniczką jak najbardziej naturalnych metod, szczególnie jeśli chodzi o miejsce najbardziej newralgiczne w ciąży - brzuch. 

Data dodania: 2014-07-25

Wyświetleń: 1199

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Idealną alternatywą dla sklepowych mieszanek działających cuda jest naturalny olejek ze słodkich migdałów.
 

Właściwości

 
Olej migdałowy należy do najlepszych olejów o zastosowaniu kosmetycznym. Ten jasnożółty, prawie bezzapachowy olej jest rewelacyjnym emolientem - silnie nawilża i wygładza skórę, zmiękczając ją i odżywiając. Właśnie ta jego właściwość odpowiada za to, że systematyczne jego stosowanie zapobiega powstawaniu rozstępów podczas ciąży. Jest on bardzo delikatny, odpowiedni dla niemowląt i alergików, dlatego jego stosowanie w ciąży jest całkowicie bezpieczne. Jest stosowany nawet w leczeniu łuszczycy czy egzemy, więc jego działania nawilżającego i natłuszczającego możemy być całkowicie pewne. Mimo, że to wciąż olej, dość szybko się wchłania, co jest jego dodatkowym plusem. Działa również przeciwstarzeniowo. W ciąży możemy wmasowywać go we wszystkie miejsca narażone na rozstępy: brzuch, piersi, biodra czy pośladki. Pamiętajmy jednak, że rozstępy powstają pod wpływem różnych czynników, także genetycznych, dlatego nawet pięciokrotne smarowanie się w ciągu doby może nie uchronić nas całkowicie przed ich pojawieniem się, na pewno jednak złagodzi ten proces. Później olejek migdałowy może przydać się do masażu krocza.
 

Zastosowanie u niemowląt

 
Olej migdałowy jest łagodnym i naturalnym kosmetykiem polecanym do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Aplikując go na ciemieniuchę szybciej ją zwalczymy. Pomaga też w kuracjach zaczerwienień i podrażnień skórnych, takich jak np. popieluszkowe podrażnienie skóry. Olejek migdałowy można dodać również do kąpieli maluszka, kilka jego kropel skutecznie natłuści jego skórę i pozwoli uniknąć kłopotliwej czasem aplikacji emolientów już po kąpieli. 
 

Inne zastosowania kosmetyczne

 
Najważniejszym dla mnie, innym niż 'ciążowe' zastosowaniem olejku migdałowego, jest olejowanie nim włosów. Nałożony na całą długość włosów (oprócz skóry głowy) na godzinę przed myciem głowy sprawia, że włosy są bardziej miękkie, nawilżone i błyszczące. Oczywiście, jednorazowy zabieg nie jest tu sposobem, żeby osiągnąć wymarzony stan włosów, olejowanie należy wykonywać regularnie. Jeśli jednak będziemy to robić, włosy odwdzięczą nam się świetną kondycją i wyglądem. Olejowaniu wkrótce poświęcę osobny wpis.
 
Ponadto, olej migdałowy pomaga w zwalczaniu zrogowaceń, smarując nim łokcie czy pięty na pewno poprawimy ich stan i zapobiegniemy pękaniu przez solidną dawkę nawilżenia.
 
Oleju migdałowego można też użyć jako składnika kosmetyków 'kręconych' naprędce w domu z naturalnych produktów (np. masek do włosów, past do mycia ciała i twarzy, eliksirów do ciała i włosów), bądź dodatku wzbogacającego działanie kremów czy maseczek. Kilka jego kropel dodanych do kremu spotęguje jego działanie przeciwzmarszczkowe, wygładzające i nawilżające, a dodany do maseczki, np. glinki, sprawi, że rytuał stanie się mniej 'ściągający', oczywiście wzmacniając jednocześnie jego działanie.
 
Olej ten sprawdza się również w pielęgnacji suchych skórek przy paznokciach i samych paznokci - je również możemy olejować, co znacząco je wzmacnia i odżywia.
 
Możemy również użyć oleju migdałowego wspomagająco po opalaniu, ponieważ skutecznie łagodzi podrażnienia, pamiętając jednak przy tym, by nie nakładać grubej jego warstwy, ponieważ nadmierne natłuszczenie nie sprzyja wychładzaniu spieczonej słońcem czy solarium skóry.
 
Nadaje się także do masażu ciała bądź twarzy, który jest niezwykle przyjemny, uelastycznia skórę i dogłębnie ją odżywia. Uwaga jednak na zapychanie - jeśli masz skłonność do wyprysków po stosowaniu różnych kosmetyków, bardzo możliwe, że któryś ich składnik zapycha Ci pory - olej migdałowy może (ale nie musi) również przyczyniać się do pogorszenia się stanu cery, dlatego najpierw lepiej zrobić test, jak nasza skóra twarzy na niego reaguje.
 

Dostępność i cena

 
Olej ze słodkich migdałów można kupić stacjonarnie w sklepach zielarskich i wszelkich punktach 'bio'. Dostępny jest także w niektórych aptekach. W supermarketach i drogeriach jeszcze go nie widziałam (ale mogą zdarzyć się wyjątki). Swój zamówiłam w internecie, gdzie jest naprawdę olbrzymi wybór. Na co zwrócić przy nim uwagę? Przede wszystkim na to, żeby był jak najbardziej naturalny, czyli zimnotłoczony i nierafinowany (chociaż dla naszych potrzeb może być też rafinowany). Kosztuje ok. 10-15 zł za 100 ml, im większe opakowanie, tym taniej. Ja zapłaciłam ok. 25 zł za 250 ml buteleczkę. Pamiętajmy, żeby olejek trzymać zawsze zamknięty, bez dostępu do światła, którego nie lubi.
 
Prawda, że jego właściwości brzmią zachęcająco?
Licencja: Creative Commons
1 Ocena