Jeśli zaczęły nam powstawać żylaki, nie jest możliwe całkowite zatrzymanie tego procesu. Powinniśmy je, natomiast usunąć. Chirurdzy zwykle wybierają jeden spośród czterech sposobów usuwania żylaków. Specjalista podejmie decyzję, którą z metod najlepiej zastosować.

Data dodania: 2014-07-22

Wyświetleń: 1006

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Metoda Babckocka, czyli Stripping

Polega na usuwaniu głównego pnia żylnego i odchodzących od niego gałęzi żylnych. Podczas usuwania żyły odpiszczelowej, lekarz robi przy kostce i pachwinie dwa nacięcia około 5 – centymetrowe. Wówczas wprowadza do chorej żyły stripper czyli miękką, metalową linkę, przecina oraz podwiązuje żyłę ,a następnie szybkim szarpnięciem wydobywa na zewnątrz. By zlikwidować gałęzie żylne na skórze, musi jeszcze na długości przebiegu pnia żylnego zrobić od kilku do kilkunastu nacięć, 1- 3-centymetrowych. Którymi bliźniaczą metodą wyciągnie odgałęzienia usuniętego pnia. Szwy zakładane na wspomnianych nacięciach są zdejmowane po około 10 dniach.

Metoda Millera i Varady'ego zwana Miniflebektomią

Podobna jest trochę do strippingu, z taką jednak różnicą, iż główny pień żylny nie jest likwidowany w całości jednym zamachem, lecz odcinkami. Wykonuje się, 2- 3-milimetrowe nacięcia na długości pnia żylnego, którymi specjalnym narzędziem wyciągane są kawałki pnia żylnego, a następnie małe odgałęzienia. W przeciwieństwie do strippingu nie zakładamy na nacięcia szwów, a zaklejamy je specjalnymi plastrami na kilka dni.

Metoda La Piverte'a, czyli Kriostripping

Wykonywane są nacięcia, 2- 3-milimetrowe wzdłuż przebiegu pnia żylnego. Następnie poprzez te nacięcia wprowadza się sondę do żyły pokrytą 24-karatowym złotem na jej zakończeniu. Połączona ona jest z aparatem za pomocą specjalnego przewodu wypełnionego podtlenkiem azotu. Kiedy sonda dociera do miejsca wskazanego przez lekarza, jej zakończenie zostaje schłodzone do odpowiednio ujemnej temperatury, dzięki czemu kawałek żyły przyczepia się do niej i zostaje wydobyty na zewnątrz. W taki sam sposób możemy usuwać odgałęzienia żylne. Po odbytym zabiegu, pacjent powinien przez około 2 tygodnie korzystać ze specjalnych opatrunków uciskowych.

Skleroterapia jest nieoperacyjną metodą leczenia żylaków. Taki zabieg stosowany jest na żyłach o małym przekroju. Do chorych żył wstrzykiwany jest niejednokrotnie, w odstępach około 10-dniowych, preparat powodujący zrośnięcie się jej ścian. Podobnie, jak przy poprzedniej metodzie, należy zakładać specjalny uciskowy opatrunek na okres dwóch tygodni.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena