Wydaje się, że w najbliższej przyszłości energooszczędne domy będą w Polsce normą. Nieuchronna będzie więc inwestycja w kolektory słoneczne czy pompy ciepła.

Data dodania: 2014-07-26

Wyświetleń: 1080

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zgromadzona w powietrzu, wodzie czy gruncie energia słoneczna, stanie się przynoszącą wymierne korzyści energią przyszłości.

- Podnoszące się ceny energii elektrycznej, węgla czy gazu doprowadzają do coraz wyższych kosztów ogrzewania naszych domów. Warto więc zastanowić się planując budowę domu nad alternatywnymi źródłami uzyskiwania energii. Poprzez takie rozwiązania w znacznym stopniu przestaniemy być uzależnieni od rosnących cen dostarczanych konwencjonalnych paliw.

- Wysokie koszty nabycia mechanizmów oraz wykonania owych instalacji pozwalających na korzystanie z odnawialnych źródeł energii, zazwyczaj odstrasza inwestorów. Nie należy jednak zapominać, iż dzięki zastosowaniu takich metod pozyskiwania energii, koszty utrzymania będą znacznie niższe przez cały okres jego użytkowania.

- Wybierając ekologiczne metody, możemy wykorzystać wsparcie finansowe. Kredyty preferencyjne czy dotacje w znacznym stopniu zmniejszą koszty budowy domu.

Oczywisty zysk

Zdecydowanie najbardziej w naszym kraju cieszą się popularnością kolektory słoneczne. Zamieniają one nieodpłatną i łatwo osiągalną energię promieniowania słonecznego w ciepło, wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej bądź też wspiera system ocieplania domu. Co najważniejsze, są całkowicie niegroźne dla środowiska, nie zanieczyszczają spalinami co wpływa na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Aby jednak instalacja solarna odpowiednio funkcjonowała, poza kolektorami słonecznymi, których koszt to kilka tysięcy złotych, należy również wyposażyć się w inne współdziałające elementy:

- grupa pompowa z regulatorem funkcjonowania układu,

- zaizolowany zbiornik ciepłej wody,

- przeponowe naczynie wyrównawcze.

Warto również wiedzieć, iż sprawność takich kolektorów w dużej mierze zależy od jakości wykorzystanych do jego konstrukcji materiałów. Pokrycie płyty absorbera czarną miedzią, chromem, tlenkiem tytanu czy czarnym niklem, świadczy o jego wysokiej jakości. Ważne jest także wykorzystanie miedzianych rurek przylegających do absorbera, którymi przepływa płyn solarny, gdyż są niezwykle odporne na korozję, wahania temperatur oraz znakomicie przewodzą ciepło.

Kolektory?

W Polsce kolektory słoneczne używane są zazwyczaj do podgrzewania wody użytkowej. Na nieszczęście nie jest możliwe w pełni zastąpienie tradycyjnych urządzeń grzewczych, gdyż liczba słonecznych dni w naszym klimacie jest niewystarczająca, by całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło. Aby solary mogły w znacznej części wspomagać ogrzewanie naszego domu, nieuniknione byłoby zamontowanie ich na znacznej powierzchni, a koszty z tym związane przekroczyłyby możliwości finansowe większości inwestorów. Najkorzystniejsze wydaje się być więc zastosowanie kolektorów w celu ogrzania wody użytkowej, lecz również w tym wypadku nie zaspokoją całkowitego zapotrzebowania. Stosując je możemy zmniejszyć zużycie energii w celu ogrzewania wody nawet do 60%. Natomiast podczas najcieplejszych miesięcy, zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania wody, jesteśmy wstanie zaspokoić do ponad 80%. Zatem kolektory słoneczne powinniśmy traktować jako dodatkowe źródło energii, mogące odciążyć tradycyjne urządzenia grzewcze głównie w letnim okresie.

Pompa ciepła?

Są jednymi z najnowocześniejszych urządzeń grzewczych, stosowanymi do ogrzewania domu, jak i ogrzewania wody użytkowej, wykorzystującymi odnawialne źródła energii. Pobierają energię zgromadzoną w wodzie, powietrzu i gruncie. Podobnie jak kolektory słoneczne, pompa ciepła jest całkowicie ekologiczna, powoduje jedynie obniżenie temperatury ośrodków, z których czerpie ciepło. Niestety koszt takiego urządzenia energooszczędnego szacuje się na około 50 tysięcy złotych. Rekompensuje go nieznaczny koszt jego eksploatacji.

Ważny jest wybór urządzenia, nieistotne czy pompa wykorzystuje ciepło z wody, gruntu czy powietrza, aby napędzić sprężarkę potrzebuje energii elektrycznej. Współczynnik COP określa stosunek wytworzonej energii ciepła przez urządzenie do pobranej energii elektrycznej, definiując w ten sposób wydajność pracy pompy. Najbardziej efektywne są urządzenia pobierające energię z wody i gruntu, są jednak zdecydowanie droższe od swoich powietrznych odpowiedników, które charakteryzują się zdecydowanie gorszą wydajnością.

Wentylacja - jakie korzyści?

Wentylacja nierozerwalnie łączy się z kosztami ogrzewania domu. By zapewnić naszym pomieszczeniom odpowiednia komfortową dla nas temperaturę, musimy napływające do wnętrz powietrze ogrzać. Oczywiście powoduje to dodatkowe zużycie energii. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może być sposobem na rozwiązanie tego problemu. Standardowe wentylacje grawitacyjne nie zapewniają nam tak jak one stałej, niezależnej od warunków atmosferycznych, wymiany powietrza. Dzięki niej napływające z zewnątrz powietrze, zostaje ogrzane ciepłem odzyskanym z wyrzucanego powietrza. W ten sposób możemy ograniczyć do 30% koszty ogrzewania.

Konieczna instalacja – centrali wentylacyjnej

Rekuperator bo o nim mowa, jest najdroższym modułem decydującym o sprawności odzysku ciepła. Złożony jest z wymiennika ciepła i dwóch wentylatorów. Koszt takiego urządzenia do średniej wielkości domu wynosi najmniej 7-9 tysięcy złotych. Doliczając koszty materiałów i wykonania instalacji, daje nam minimum 15-20 tysięcy złotych. Nie musimy jednak wznosić kominów z przewodami wentylacyjnymi, te koszty przynajmniej w części mogą pokryć wydatki na tą instalację.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena